Медия без
политическа реклама

Мобилни кабинети ще преглеждат на отдалечени места

МЗ предлага медицински услуги от разстояние да се предоставят само през националната здравна е-система

Днес, 06:04
Pixabay

Здравното министерство (МЗ) започна подготовка по осигуряване на медицинска помощ на хората в труднодостъпни и отдалечени места. Това трябва да стане чрез мобилни пунктове и лечение от разстояние, предвиждат две наредби, публикувани за обществено обсъждане - едната съвсем нова и вече предизвикваща критики.

Според промени в Закона за лечебните заведения, от 1 януари 2026 г. трябва да бъдат осигурени мобилни профилактични и скринингови дейности в труднодостъпни и отдалечени райони чрез мобилни структури. Сега МЗ предлага необходимите текстове в наредбата за основните изисквания към лечебните заведения.

С промените се предлага създаването на мобилни структури към лечебни заведения за профилактика и скрининг в труднодостъпни и отдалечени райони. Това ще елиминира времето за пътуване на пациентите, ще намали разходите, присъщи на присъственото медицинско обслужване в лечебните заведения, и ще позволи по-висока степен на контрол на пациентите върху тяхното здраве, посочват от министерството в мотивите към наредбата. С мобилните пунктове ще се осигури непрекъснатост на медицинските грижи и ще направи проследяването на състоянието на пациента лесно достъпно за него.

Мобилните пунктове ще се създават след получаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност по реда на Закона за лечебните заведения или чрез взаимодействие с други лечебни заведения. Предвидено е профилактичните и скринингови дейности да се осъществяват по предварително определен график от екип от медицински специалисти от съответното лечебното заведение.

Всеки един мобилен кабинет ще е длъжен да притежава мивка с топла и студена вода, кушетка за преглед, бюро и стол, преносима рампа. Специализираното медицинско оборудване ще е апарат за измерване на кръвно налягане, електрокардиограф, стетоскоп, термометър, глюкомер и други специализирани медицински единици.

С проект на нова наредба за медицинската помощ от разстояние пък се регламентира и този вид нова за България дейност - нова само за законодателството, тъй като всеки е получавал някакъв вид консултация по телефона. В тази наредба се описва кои видове медицинска помощ няма да са допустими от разстояние - дентална помощ, раждане, установяване на смърт. Забрана ще съществува и при несигурност в самоличността на пациента. Това е свързано със спецификите на дейностите, практическата невъзможност за оказването им без пряк контакт с пациента, тяхната значимост и недопускане на слабости и неточности в медицинската преценка от разстояние, посочват от МЗ.

Наредбата ще позволи две или повече лечебни заведения да правят центрове за медицинска помощ от разстояние. Около самата комуникация ще има доста строги технически изисквания, които вече предизвикаха критики. Услугите ще се изпълняват и документират изцяло чрез ресурсите на Националната здравноинформационна система (НЗИС). Ще се създава специализиран канал за осъществяване на комуникация от разстояние в НЗИС. Това, според някои здравни експерти, е създаване на излишен монопол. Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова коментира, че заложените условия са неизпълними. 

"Ако тази наредба влезе в сила, единственият начин лекар да предоставя консултации от разстояние е да се намира в бункер в лечебно заведение, което е инвестирало в инфраструктура с абсурдни изисквания", образно описва Шаркова. "Няма никакво обяснение - нито правно, нито свързано с формалната логика, да се ограничи достъпът до подобни консултации чрез тяхното монополизиране в рамките на един-единствен комуникационен канал", смята тя.

Това няма да е първият подобен спор около предоставянето на медицински консултации от разстояние. През годините имаше няколко опита да се прокара такъв вид услуга, обикновено зад фасадата на продажба на лекарства чрез вендинг машини или високотехнологични центрове.

Последвайте ни и в google news бутон