Скримов поведе България към 1/8-финал с Германия на Евроволей `21

Националите избегнаха фиаското с изстрадан успех над аутсайдера Беларус

09 Септ. 2021Обновена
CEV
Героят в българския отбор Тодор Скримов (№8) ликува заедно с Алекс Грозданов (№11) след поредната точка в полето на Беларус.

Българският национален отбор по волейбол си осигури участие във втората фаза на европейското първенство в Полша, Чехия, Естония и Финландия. В заключителния си пети мач от група В в чешкия град Острава селекцията на Силвано Пранди надделя над аутсайдера Беларус с 3:1 (13, 18, -24, 22) и си гарантира място в Топ 4 в потока, изпращащ на 1/8-финалите.

"Лъвовете" влязоха в двубоя със силно разклатено самочувствие след двете поредни тежки поражения срещу Италия (1:3) и Словения (0:3) и в догонваща позиция спрямо днешния съперник, който също беше с 2 победи и 2 загуби, но с точка повече - 6 срещу 5. На всичкото отогре беларусите стартираха далеч по-стабилно и спечелиха шест от първите осем разигравания за начален аванс от 6:2 т.

Тогава обаче на сервис застана вездесъщият Тодор Скримов, който както и при обрата с 3:2 над Чехия направи чудесна серия от пет последователни начални удара, включително два аса. Опитният български посрещач се превърна в основен двигател за тима ни през целия мач и постоянно тормозеше съперника с мощни атаки и стабилен сервис. Той бе и в основата на стабилизираната игра в четвъртия гейм след наивно изпуснатата трета част.

Ако президентът на федерацията Любо Ганев прецени, че не желае вече аз да изпълнявам този ангажимент, ако ръководството на федерацията не вярва в моите методи и моята визия, тогава не представлява никакъв проблем аз да си тръгна.

31-годишният Скримов стана топреализатор в двубоя с 23 т. (8 аса), капитанът Цветан Соколов добави 18 т. (2 аса, 1 блок), а Мартин Атанасов допринесе с 12 т. (2 блока) за задължителния и в крайна сметка изстрадан успех. За Беларус най-резултатен беше Уладзислау Бабкевич със 17 т. (1 ас, 3 блока), а Уладзислау Давискиба завърши с 11 т. (1 ас, 1 блок).

Въпреки че успяха да избегнат пълното фиаско с отпадане в груповата фаза, националите имат да извървят още доста тежък път, за да изпълнят поставената им от федерацията задача минимум - влизане в Топ 6 на Евроволей `21. България зае трето място в крайното подреждане на група В с 8 т. (3-2), зад Словения с 9 т. (3-2).

В последния мач в потока лидерът Италия (15 т., 5-0), чийто тим вече си бе гарантирал първата позиция в крайното класиране, победи Чехия (7 т., 2-3) с 3:1 (20, 21, -23, 22) и остави домакините на четвърто място. Благодарение на тази развръзка, на 1/8-финалите "трикольорите" ще срещнат отбора на Германия, завършил втори в група D в Талин. Мачът на нашите срещу Бундестима ще се играе в неделя (12 септември) от 20:00 ч. българско време в Острава.