Медия без
политическа реклама

Шестима мигранти са ранени при отразеното от Гърция настъпление

От събота до днес близо 32 500 мигранти са опитали да прекосят границата. Турция плаши с още 100 000 нови мигранти

05 Март 2020Обновена

Има шестима ранени мигранти при ескалацията напрежението на гръцко-турската граница при Пазаркуле вчера. Единият от тях е починал, защото е бил ранен в областта на гърдите и починал в следствие на раните си, съобщава кореспондента на БНР Мариян Карагьозов, който се намира от турската страна на границата.

Днес в Одрин е дъждовно за разлика от вчера. За последните 24 часа и турските данни отбелязват, че около 5 хил. души са преминали турската граница, което бележи значителен спад в сравнение с пика на кризата. 

Една голяма част от хората са струпани или в ничията зона, или от турската страна на границата, но в близост до границата, така че ако се чуе новина, че границата се отваря, да могат веднага да преминат. 

Липсата на подходящи места за настаняване е един от най-големите проблеми. Хората спят или в някакви импровизирани лагери, палатки, направили са си нещо като укрития с найлони и одеяла, или в крайпътни бензиностанции и други запуснати сгради. Основните проблеми са свързани с липсата на достатъчно средства за покриване на санитарните им нужди. Най-вероятно се мият в джамиите. 

Една голяма част от хората казват, че не искат да преминават незаконно, очакват границата да се отвори и да преминат легално. Силният отпор на гръцките гранични власти е една от причините – някои са били бити, на други са отнети документи, телефони, обувки и т.н.

Големият проблем е, че една огромна част от струпалите се там хора имат сравнително ниско образование. Те са израснали в една много по-различна среда и не много добре разбират как функционира западният свят. За тях понятия  като “граничен контрол“ и “визи“ са далечни, разказва още националното радио. 

15 хиляди души остават блокирани на сухопътната граница между Гърция и Турция. Според данни на гръцките власти вчера 4600 мигранти са се опитали да влязат на територията на страната нелегално. Арестувани са 11 души. Седми ден продължава напрежението по гръцко-турската граница. 

От събота до днес близо 32 500 мигранти са опитали да прекосят границата. Задържаните от началото на криза са 231. Вчера гръцките гранични сили използваха шокови гранати и водни струи, за да спрат мигрантите на граничния пункт Кастаниес-Пазаркуле съвсем близо до българската граница. 

Ситуацията от турска страна днес ще инспектира министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу. Той пристига на посещение в Одрин, за да провери ситуацията на турско-гръцката граница. Над 137 хиляди души са преминали турската граница, съобщи той вчера в телевизионно интервю пред канал Си Ен Ен Тюрк. Между 20 и 25 процента от хората са сирийци добави той. По данни на Сойлу още 100 хиляди души ще пристигнат на турско-гръцката граница в следващите дни.

Нощта не е била особено лека, предава и БНТ. Около 5 000 са опитите за преминаване на границата между Турция и Гърция, които гръцките сили за сигурност са предотвратили. 11 са задържани. Те са граждани на Афганистан е установила проверката, след което са отведени в арестите, Интересно е, че от началото на кризата до момента вече 231 незаконно преминали границата между Турция и Гърция са осъдени на по 4 години затвор и 10 000 евро глоба. Това, което се наблюдава, включително и от мисията на "Фронтекс", е, че през последната нощ има сериозно придвижване на мигранти на юг от района на границата, малко над Александруполис. Там всъщност са били и най-много опитите за незаконно преминаване на границата през тази нощ. Иначе в Кастаниес денят не се познава по сутринта - вчера по това време обстановката все още беше спокойна, но минути по-късно станаха сблъсъците.

Предстои да са вид как ще се развие днешният ден, но на фона на около 5 000 опита за незаконно преминаване през нощта, очевидно ситуацията остава напрегната и се следи непрекъснато движението на мигрантите на турската територия към южните части на границата между Турция и Гърция. Зачестяват и опитите за преминаване на границата по вода в Егейско море, между егейското крайбрежие на Турция и гръцките острови. Включително и към остров Лесбос са отблъснати няколко лодки с мигранти, които са се опитали да стигнат до острова. Други са задържани в гръцките териториални води

Гръцката полиция и армия са използвали сълзотворен газ и шокови мигранти в сряда преди обяд, когато хиляди мигранти са направили нов опит да преминат границата от Турция в Гърция, съобщи ден по-рано електронното издание на вестник Kathimerini, цитирано от Фокус.

Хвърлените и от гръцка, и от турска страна на граничния пункт Кастани гранати със сълзотворен газ направиха въздуха непрогледен, а пожарни машини също пристигнаха на мястото, за да потушат пламъците по земята. Кастани е сцена на понякога жестоки сблъсъци между гръцките сили за сигурност и мигрантите от миналия петък, въпреки че напрежението бе намалено във вторник, тъй като някои от мигрантите напуснаха непосредствената зона на граничния пункт.

Повече от 10 хиляди мигранти се опитват да преминат границата, след като миналия четвъртък Турция заяви, че повече няма да спазва мигрантската сделка с ЕС от 2016 година, според която трябва да спира нелегалните миграционни потоци към Европа в замяна на милиарди евро помощ.

Гърция, подкрепена от ЕС, и Турция си разменят ежедневно обвинения за малтретиране на мигрантите. Атина засили сигурността по границата, като войските и армейските джипове патрулират района.

Руските военни заявиха, че турските власти са насочили около 130 хиляди мигранти към гръцката граница, предава в същото време Интерфакс.

"В момента властите на Република Турция изтласкват около 130 хиляди бежанци, които преди това са били във временни лагери към турско-гръцката граница", каза на брифинг контраадмирал Олег Журавльов, ръководител на руския център за помирение на враждуващите страни в Сирия, който е част от руското министерство на отбраната.

"Две трети от тях не са сирийски граждани. Те са афганистанци, иракчани, граждани на африкански страни. Турция притиска тези хора към Гръцката република", заяви Журавльов.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обвини Турция, че използва бежанците за "промотиране на геополитическите интереси". "Десетки хиляди хора, които се опитаха да проникнат в Гърция през последните няколко дни, не са от Идлиб. Те са в безопасност от дълго време и повечето от тях владеят свободно турски език", каза премиерът.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?