Медия без
политическа реклама

Седмокласниците са зле по математика и малко по-добре по български език

Илияна Кирилова

Няма изненади в успеха на седмокласниците тази година спрямо миналата 2024 г., който остава все така посредствен. На изпита си по български език те са получили средно 55.91 от 100 точки (54.6 т. за м.г.), а по математика - 42.74 от 100 точки (42.9 т. за м.г.). Това показват резултатите от НВО в края на 7. клас, обявени днес от министерството на образованието и науката. Тази година оттам изненадващо пуснаха лаконично прессъобщение, вместо да обявят детайлно данните на пресконференция, както всяка година досега.

 

Български език

Като цяло резултатите са съизмерими с миналогодишните, като се отчита повишение по български език и литература. Средното постижение на седмокласниците тази година е 55,91 т., което е приблизително с точка повече от предходните две години, посочват от МОН. Пълни 100 точки са постигнали 16 седмокласници. Няма данни обаче колко ученици имат двойки.

Информацията показва, че учениците се справят успешно със задачите с избираем отговор. Средният брой точки на тях е 20,8 т., което е 65% от максималния на тези задачи. При литературните задачи с избираем отговор с най-висок процент успеваемост - 85%, е задачата, която изисква определянето на основната идея на стихотворението "Стани, стани, юнак балкански". Преразказът от името на неутрален разказвач показва, че по-голямата част от учениците се успели да се справят с поставената дидактическа задача. Средният брой точки е 18 от максимални 35 т., което е съпоставимо с резултатите в последните години. Седмокласниците са се справили сравнително успешно със задачата за редактиране. Въпросите със свободен отговор обаче са по-трудни за тях. Средният брой точки от тези задачи е 35,1, което представлява от 51,6 % от максималния по тези въпроси. Известни затруднения се забелязват при откриване на правописни, пунктуационни грешки и такива при членуване.

 

Математика

Средният резултат по математика е 42,74 точки, който е съпоставим с миналогодишния и с над 7 точки повече от 2023 г. (когато резултатът бе на рекордно ниско ниво - бел. ред.), отбелязват от МОН. По математика 320 ученици са постигнали пълни 100 точки, което е най-голям брой за последните три години. Отново от МОН не посочват броя на слабите оценки, които не е ясно дали се увеличават или намаляват.

Продължава тенденцията за повече задачи с практическа насоченост в тестовете от националното външно оценяване, като по математика тази година те са почти 40%. Голям процент седмокласници (82%) успешно се справят с намиране на класическа вероятност, а три четвърти от учениците разпознават и прилагат формулите за съкратено умножение. 74% разпознават математически модел в конкретна ситуация. Предизвикателство е намирането на лице на равнинна фигура в координатна система. Също така седмокласниците се затрудняват да съставят модел на реална ситуация и да я преобразуват в математическа задача.

 

По региони

София отново може да се похвали с най-добри резултати. По българските средният успех на учениците е 68.3 точки, а по математика - 54.87 т.  След София най-висок е средният резултат по български език и литература във Варна и Смолян, а най-нисък в Разград, Кърджали и Сливен. Най-добри резултати по математика са постигнали учениците в София-град, Варна и Смолян. Най-ниски са точките в Сливен, Враца и Видин.

 

10 клас - все така на дъното

Резултатите на десетокласниците също остават все така изключително ниски, става ясно от съобщения в социалните мрежи, засега необявени от МОН. По български език и литература средно те са изкарали 47.5 точки, което е 2 точки по-малко от миналогодишните 49.4 точки. По математика учениците се "отсрамват" - миналогодишните 33.1 точки т.г. вече са 35 точки, което обаче пак едва стига за тройка.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата