Медия без
политическа реклама

Просветният министър откри, че училищната система е политизирана

"Има пропуск в училищния закон, който трябва да бъде преодолян", смята проф. Денков

13 Юни 2021Обновена
Проф. Денков ще търси законодателни решения, които да не позволяват училищата да се използват за партийни цели
Илияна Кирилова
Проф. Денков ще търси законодателни решения, които да не позволяват училищата да се използват за партийни цели

"Повече от 1/3 от шефовете на регионалните управления по образованието са ангажирани с партийна дейност, което е притеснително.  Това коментира служебният министър на образованието проф. Николай пред БНР, осветявайки отдавна съществуващ, но неглижиран проблем в родната образователна система.

"Висшето образование е освободено от политически доктрини, същото изискване за деполитизация трябва да има и в системата в училищното образование", смята той. По думите му е изненадващо, че в закона за предучилищното и училищното образование няма ясно регламентирано изискване партийна политическа дейност да не се случва в училищната система. "Този пропуск трябва да бъде преодолян", заяви министър Денков, който обяви, че дори има сигнали за натиск върху учители и върху директори по време на предизборни кампании

Преди ден, в интервю за 24 часа той също коментира, че изненадващо се е натъкнал на сериозен системен проблем - политизирането на училищната ни система. По думите му той не се е виждал през 2017 г. при предишния му мандат като служебен министър и е свързан с йерархичната структура в средното образование - това, че министърът назначава началниците на регионалните управления по образованието, те от своя страна назначават директорите, а директорите - учителите. "По принцип това е добра система, създава дисциплина и при появата на проблем може да се реагира много бързо. Йерархичната система обаче създава и едно изкушение - да се използва за други цели", казва той, давайки нагледен пример за това. 

"С изненада научих, че за изборите за 45-то НС 11 от 28 началници на РУО са били в дългосрочен отпуск по партийни дела. Получихме също множество сигнали за партийна активност и дори за натиск в полза на определена партия в предизборната кампания. А в този период учебната година беше в разгара си, имаше проблеми, свързани с дистанционно обучение", коментира проф. Денков.

По думите му подобно поведение за него е неприемливо. "Тази система тябва да бъде напълно деполитизирана и департизирана, защото става дума за обучението и възпитанието на нашите деца, което е надпратийна и национална кауза", казва министърът и отправя предупреждение към шефовете на РУО да не използват позициите си за партийна дейност, защото ще се намеси решително при всеки сигнал за такава.

"Явно трябва да се въведат допълнителни контролни механизми, които да не позволяват използването на училищната система в интерес на партия, която и да е тя. Разглеждаме нормативната база и ако не се наложи, ще предложим допълнения, които да гарантират деполитизацията и да предпазват училищата от злоупотреба с власт за партийни нужди", казва още той.

 

ШАНС

Училищата, които искат да изпратят повече ученици на лятна почивка, субсидирана от държавата, ще могат да кандидатстват повторно, обяви още проф. Денков. Припомняме, че според проекта за безплатния отдих за малките училища има ограничение да пратят максимум 12 участника, а за големите - до 165

 

АНАЛИЗ

"Важно е да се подготвим за следващата учебна година. Сегашната ще завърши сравнително успешно. Но това не ни успокоява, защото през последните години нямаме качествен скок нагоре в представянето на учениците въпреки значителното увеличаване на средствата в тази сфера... Трябва да се минимизира разликата между отделните региони и възрастовите групи", коментира още министър Денков. Ведомството му вече започна задълбочен анализ на резултатите от дистанционното обучение, след който ще предложи пакет от мерки, които да бъдат прилагани от следващия екип в министерството.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?