Медия без
политическа реклама

Кабинетът ще спасява бизнеса със заеми за 4.5 млрд. лв.

Банката за развитие вече ще обръща повече внимание на малките фирми, обеща финансовият министър

21 Апр. 2020МИЛА КИСЬОВА
Министър Владислав Горанов с разяснения относно финансовите мерки за справяне с икономическите последствия от COVID-19

Министър Владислав Горанов с разяснения относно финансовите мерки за справяне с икономическите последствия от COVID-19

Posted by bTV Новините on Tuesday, April 21, 2020

Шест "финансови инструмента" за близо 4.5 млрд. лв. в подкрепа на малкия и средния бизнес, на самонаетите и на работещите, пуснати в неплатен отпуск, представи на извънреден брифинг финансовият министър Владислав Горанов в присъствието на приемиера Бойко Борисов. Става дума за кредити, отпускани от търговските банки на засегнатите от коронакризата фирми и граждани, които макар и нисколихвени и дори безлихвени, ще трябва да се връщат. Ролята на държавата е, че е осигурила гаранции чрез държавната ББР и Европейския инвестиционен фонд, които да намалят лихвите и да дадат възможност за гратисни периоди на погасяване. 

"Ресурсът, който ангажираме, е в порядъка на милиарди. Надявам се бързо те да стигнат до бенефициентите", заяви финансовият министър Владислав Горанов, без обаче да стане ясно кога точно фирмите и гражданите ще имат реален достъп до това финансиране. 

За хората в неплатен отпуск, както и за самоосигурените, се предвижда известната вече мярка за отпускане на безлихвени кредити от 1500 лв. месечно в продължение на три месеца. 12 търговски банки са изявили желание да се включат. Не стана ясно дали вече са подписали договори с ББР, която ще гарантира кредитите. Условието за хората, които искат да се възползват от кредита, е да са имали поне 5 работни дни през март. Предвижда се гратисен период за плащане на вноските, като всяка банка ще определя колко дълъг да е той. Няма да се дължат банкови такси по тази програма.

Търговските банки ще предостяват и необезпечени оборотни кредити до 300 000 лв. за малки и средни предприятия, като гарант отново ще е ББР. Общата стойност на финансирането ще достигне 2 млрд. лв. Условието е фирмите да докажат спад на оборотите през първото тримесечие на годината спрямо същото тримесечие на 2019 г., както и несъбрани вземания от клиенти след 1 март т.г., прекратени доставки на суровини за предприятието и др. Срокът за кандидатстване е до края на 2020 г. Предвижда се гратисен период от 24 месеца.

Три банки - ОББ, Уникредит Булбанк и Прокредит банк, ще отпускат заеми за фирми със средства от Европейския инвестиционен фонд. Максималният размер на тези кредити е 3.6 млн. лв. за рефинансиране на задължения, възникнали преди не повече от 60 дни. Бюджетът по тази мярка е 160 млн. лв.

Вече е достъпен финансов инструмент от Фонда на фондовете за микрокредити до 50 000 лв. при по-ниски лихви от пазарните. Обслужващата банка е ПИБ. Заемите ще бъдат с гратисен период до 24 месеца и срок за погасяване до 10 години. В момента с МТСП се работи този инструмент да се превърне в безлихвено кредитиране, съобщи Горанов.

Също чрез Фонда на фондовете около 400 фирми - стартиращи и иновативни предприятия, могат да се възползват от подкрепа чрез дялови инвестиции до средно 800 000 лв. Този инструмент е подходящ за фирми от иновациите и дигитализацията.

За общините и сектори като туризма и транспорта ще се задействат програмите за градско развитие, които се управляват от Фонда на фондовете.

"Ресурсът, който ангажираме, е в порядъка на милиарди. Надявам се бързо да стигнат до бенефициентите и да им помогнат като един буфер да поемат шоковете в момента и след кризата", заяви финансовият министър. Премиерът Бойко Борисов разпореди да се направи информационна кампания за всички възможности за подпомагане, включително и рекламиране в медиите. "Всеки клип ще се финансира от страна на държавата", каза Борисов.

В отговор на журналистически въпрос защо държавата осигурява единствено кредити, премиерът разясни, че бюджетът не може да си позволи безвъзмездно наливане на пари, защото не е ясно кога ще приключи кризата с коронавируса. "Това е най-тежката криза. Ако знаем, че на 13 май ще свърши, да извадим милиони", каза премиерът. И даде примери с Германия, където обмисляли да отложат Октобер фест, а в Япония - Олимпиадата за 2022 г. "Нищо към момента не ни кара да бъдем оптимисти", обобщи Борисов. 

 

РОКАДИ

Премиерът и финансовият министър коментираха и промените в ръководството на Българската банка за развитие, в чийто капитал държавата наля 700 млн. лв. допълнително. Преди дни в управата на банката бе назначен бившият финансов директор на ПИБ Живко Тодоров и се очаква БНБ да одобри кандидатурата на досегашния шеф на Агенцията за експортно застраховане Панайот Филипов. "Търсехме безспорни професионалисти. Техните професионални качества минават и през оценката на БНБ", каза Горанов.

Финансовият министър гарантира също така, че новото ръководство ще се концентрира върху подпомагането на малките и средните фирми, пострадали от коронакризата. Банката стана печално известна през годините с раздадените многомилионни заеми за големи фирми, свързани с политици и крупни бизнесмени като Георги Гергов, Делян Пеевски и Румен Гайтански - Вълка. "Уверявам ви, че въпреки концентрацията на заеми към големи фирми, без да защитавам тази политика, те се обслужват редовно. С този допълнителен ресурс ще върнем фокуса на банката към малкия и средния бизнес", каза Горанов.

 

Още по темата