Медия без
политическа реклама

И влакове може да спрат заради шока с цените на тока

Пред Комисията по ревизията всички държавни органи се изкараха невинни и безсилни срещу безобразията на електропазара

Илияна Кирилова

Жп транспортът може да се окаже поредната жертва на полуделите на цени на тока за стопански потребители.

Заради ненормално високите стойности на електроенерията и пълната непредвидимост на пазара ще се наложи да спираме влакове, алармира Acoциaциятa нa пpeдпpиятиятa в жeлeзoпътния пpeвoз. По същите причини редица големи промишлени предприятия като КЦМ и "Свилоза", а също и по-малки заводи заводи и цехове вече започнаха да изключват машините си и да разпускат персонал. 

Жп компаниите предупреждават, че липcaтa нa мepки oт cтpaнa нa дъpжaвaтa пo oтнoшeниe нa eнepгийнaтa cигypнocт зacтpaшaвa paбoтнитe мecтa нa xиляди cлyжитeли, а скъпата енергия тласка превозвачите към фалит. 

Асоциацията е изпратила позицията си до премиера и до министъра на транспорта, до КЕВР и до парламентарната енергийна комисия.

 

(Без)отговорно

Междувременно в Комисията по ревизията в НС се проведе голямо обсъждане по същата тема - за скандално високите цени на тока за бизнеса, които не само съсипват производства и работни места, но ще докарат и жестока инфлация, защото всичко - от вода и хляб до метали и транспорт ще поскъпне. На заседанието бяха поканени представители на всички важни звена по веригата на електроенергията -  производители на ток, НЕК, БЕХ, енергийната борса, КЕВР и т.н. Оказа се, че институциите не виждат в себе си никакви вини, грешки и пропуски и че изобщо нямат идея какво може да се промени, та цените на тока, който се търгува на борсата и извън нея, да са поносими. От КЕВР и електроенергията борса например се оправдаха, че у нас търговията се извършва по съвсем същите правила, по които става навсякъде в Европа. Ако е така, защо в началото на август България се оказа държавата с най-скъп ток в цяла Европа, попита депутатът Румен Гечев (БСП). Този въпрос бе задаван и от други членове на комисията, вкл. и от председателката Мая Манолова, но така и намери отговор.

На заседанието валяха критики, че държавата в лицето на регулаторите и на ТЕЦ "Марица Изток 2" не реагират адекватно на създалия се дефицит заради голямото търсене на борсата и заради огромния износ на електроенергия.  Вместо да отговори светкавично на  голямото търсене и да печели от високите стойности на борсата, държавната ТЕЦ дни наред работеше само с два от осемте си реактора и се наложи от Министерството на енергетиката да спускат нареждания сда включи още мощности.

Междувременно бизнесът, потърпевш от безумни цени, похвали друг голям производител на ток - АЕЦ "Козлодуй". Явно централата, макар и държавно предприятие, е случила на добър мениджмънт, защото се чуха добри думи за гъвкавото й пазарно поведение и бързите реакции.

 

СЛОЖНИ РАБОТИ

Мая Манолова видимо се изнерви от поведението на държавните ръководители и регулатори в енергетиката. Вие да не сте на Марс, възкликна ядосано тя, когато Александър Йорданов от КЕВР важно обясняваше, че регулаторът трябвало да бъде сезиран за нередностите, а бизнесът не знаел как да подготва оплакванията си и до кого да ги адресира. Йорданов се защити, че в КЕВР все пак са получили правилно адресирани сигнали и работят по тях усърдно, но не можели да откликнат "адхок", защото търговията с тока била сложна материя и проучванията изисквали време.