Медия без
политическа реклама

Малка община бие цели области по жилищно строителство

В селата в "Родопи" жителите се множат, къщите - също

Днес, 05:57
Селата в община "Родопи" се разрастват.
Селата в община "Родопи" се разрастват.

Малка община от селски тип "отвя" конкуренцията в дисцилината "ново жилищно строителство".

 "Родопи", която е част от Пловдивска област, е втора в страната след голямата София по брой издадени строителни разрешителни - 156, показват данните на НСИ за първите три месеца на 2025 г.

За сравнение - в столицата са издадени визи за 349 кооперации и къщи, за цялата област Пловдив с 18 общини разрешителните за вдигане на нови жилищни постройки са общо 368, от които почти половината са за "Родопи". И още данни за сравнение  - цели области имат в пъти по-малко разрешени жилищни проекти - например област Добрич е с 42, Велико Търново - с 37, Плевен с 35, а в областите Смолян, Видин, Силистра бройките за трите месеца са съответво 7, 6 и 3.

Разбира се, когато сравняваме големи градове и селски общини, трябва да отчитаме разликата в мащабите - в малките населени места се строят предимно къщи, а в "мегаполисите" - основно блокове и кооперации. Визите, издадени за "Родопи", са за 156 постройки с общо 195 жилища, което означава, че са все за къщи. 

"Родопи" е отличник и по вече строящи се жилищни сгради - цели 102, сочат данните на НСИ за януари - март. За сравнение - в Пловдив град през първото тримесечие на годината са в изграждане само 53 жилищни постройки, в община "Марица" са 63, в Асеновград - 21.

Има лесно обяснение за строителното оживление в "Родопи"  -  за разлика от много други, които обезлюдяват, в тази неголяма община с 21 села жителите се множат. 

Преди дни НСИ обяви, че в 199 "населени" места в България население всъщност няма. А "Родопи" привлича все повече хора и дори е на първо място  по механичен прираст на населението през последните 4 години.

 

На какво се дължи "родопското чудо"?

И тук отговорът е лесен - отлично местоположение, важна инфраструктра и добри икономически перспективи. "На наша територия са летището, голяма част от Околовръстното шосе на Пловдив, важният интермодален терминал в село Златитрап“, обяснява главният архитект на общината Атанас Недевски. Наоколо процъфтяват няколко индустриални зони и ще никнат нови. Общината си има магистрала - "Тракия", планина - магичните Родопи, и хубав климат. Самите села са богати с археологически забележителности и интересна история, и са благодатни за развитие на туризъм.

"Част от община "Родопи" е село Марково, известно като пловдивския Бевърли Хилс. В Цалапица, най-многолюдното село, се намират единствените френско-български разсадници за овошки, рози и тополи. Белащица има действащ девически манастир „Свети Георги Победоносец“, пише местното издание  "Марица".

В стратегията за развитие на общината е заложено обособяването на няколко индустриални зони:  зона Крумово с летище „Пловдив”, индустриален парк „Родопи”, разположен на над 5 хиляди декара, село Златитрап, в което се намира единственият трансмодален терминал в страната, и зона Цалапица с връзка към АМ „Тракия".

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

община Родопи