Медия без
политическа реклама

Готвели "освобождаване" на пътя до плаж Силистар чрез заменка

Безхаберието на институциите от години прави възможно самозвани бирници да въвеждат такси за достъп до брега

2016 г.  Пореден "ценоразпис" за желаещите да посетят плажа "Силистар".
Офнюз
2016 г. Пореден "ценоразпис" за желаещите да посетят плажа "Силистар".

От няколко дни медиите нищят поредния скандален морски сюжет - фирма събира такса "преминаване" от туристите, които искат да стигнат с кола до красивия плаж Силистар. Обяснението - пътят към плажа преминава през частен имот, затова, който иска да продължи към брега, трябва да плати 5 лева. Фирмата бирник - "Пеев инвест 2024", е съвсем нова, регистрирана е през април т.г. с предмет изграждане и управление на паркинги.     

Гражданите имат право на свободен и безплатен достъп до морските плажове,  гласи чл. 2 ал. 1 от Закона за устройство на черноморското крайбрежиеТаксата за достъп до брега е незаконна, признаха Министерството на туризма и общината и обещаха да вземат мерки. 

Междувременно се разбра, че собственикът на ключовия частен имот имал идея за решаване на проблема - чрез "заменка".  Той бил внесъл в община Царево искане за рокада от типа "кон за кокошка" - неговите земи срещу терен на община Царево със сходни параметри, но на първа линия, до морето. Така на практика собственикът иска да се възползва от ситуацията и да се сдобие с по-апетитен имот, който е и с разрешение за строеж", коментира природозащитникът Борислав Борисов.

Дали предишният дългогодишен кмет на Царево Георги Лапчев е поемал някакви ангажименти да лобира за предложената размяна, не е ясно. Новият кмет Марин Киров обаче е категоричен (поне така изглежда) -  нямало да допусне някой да извива ръцете на местната власт. Има решение на проблема - да направим обход, казва Киров през "Травълнюз". 

Нов път 

Община Царево е започнала процедура за изграждането на път, който да заобикаля на север частния терен. В момента се проектира трасе и се съгласува с институциите, защото става въпрос за дейности в природен парк "Странджа" и три защитени зони. От РИОСВ-Бургас вече са заявили, че избраният маршрут е подходящ. Предстои документацията да отиде при областния управител на Бургас, за да може обектът да придобие регионално значение, и да се съгласува отново с РИОСВ, като се трасира и оформи като път.

Отделен проблем е паркирането преди плажа. Тъй като става дума за резерват, не е разрешено да се лее бетон за изграждане на паркинг.  Затова общината предлага по новия обходен път да бъдат направени разширения (на терени, които са държавна и частна собственост), където плажуващите ще могат да оставят колите си. Паркирането там ще е безплатно. 

Според местни хора проблемът отдавна е можел да бъде решен. "Има черен горски път, който може да се приведе в годност за ползване. 100-200 м вляво след моста към Резово. Излиза долу до тополите", обяснява Пейо Георгиев на "Фейсбук" страницата на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг".  

Отделен въпрос е кога и как изобщо частният имот е "кацнал" върху общински път, прокаран в природен парк и водещ до плажа. 

Широко затворени очи  

Всъщност големият скандал не е, че някакво ЕООД е започнало да събира 5 лева от преминаващите коли, а че държавата и общината от години си затварят очите за проблемите с достъпа до плажа, частните имоти и напористите собственици на земи и бизнесмени, които всяко лято се опитват да "ловят риба в мътна вода".    

През лятото на 2015 г. метална преграда затвори пътя  към плажа - вкл. за линейки и патрулни автомобили.  Незаконният портал бе премахнат с намесата на полицията.

Поне от три петилетки насам, почне ли ваканционният сезон, на пътя за Силистар изниква поредна табела, бариера, лента, верига и "касиер", който иска пари - за паркиране, за достъп, за преминаване. Всяко лято избухва скандал, "отговорните институции" казват, че събирането на подобни такси е незаконно, понякога полиция премахва бариерите/табелите, а следващата година всичко се повтаря. 

През 2015 г. например Георги Якимов, тъст на депутата Йордан Цонев, също събираше такси от почитателите на плажа Силистар, защото преминавали през негови частни имоти. 

През 2021 г. местен бизнесмен с прякор Алф насочваше шофьорите към частния си платен паркинг, а на отказващите да плащат такса някой пукаше гуми или стъкла на колите. 

Стойчо Монев, дългогодишен концесионер на плажа, разказа преди време пред "Офнюз", че проблемите са започнали още през 2006 г., "когато хора, които притежават имоти в близост до плажа, решиха, че могат да изкарват едни прилични пари.  

Най-лошото е, че драмите с достъпа до Силистар се повтарят и на много други любими на туристите плажове. 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?