България не стои добре на световната карта по конкурентоспособност. Това показва новата класация на IMD (Международния институт за развитие на управлението) - за 2025 г. В нея са включени 69 страни, а нашата е на непрестижното 57-о място, изпреварена от всички от ЕС с изключение на Словакия, която е 63-та. Съседите ни в рейнинга за (не)конкурентоспособност са Мексико, Кения, Бразилия и Ботсуана. В челната тройка влизат Швейцария, Сингапур и Хонконг.
На какво се дължи лошото представяне на България в това проучване, което показва доколко климатът е в една държава е благоприятен за инвестиции и бързо икономическо развитие?
Сред големите дефекти е пазарът на труда. По този показател страната ни е на последното, 69-о място. Диагнозата е позната - хроничен недостиг на квалифицирани кадри. Инфраструктурата - от пътища и ВиК до образователна и здравна, също получава лоша оценка. Сериозни проблеми са изтичането на мозъци, застаряващото население, недоверието в институциите, малкото инвестиции в научна и развойна дейност.
Сред предимствата на България е данъчната система - по този показател сме на 33-о място. И макар че много се оплакваме, че "всичко поскъпва", оказва се, че по инфлация на потребителските цени - 2.6%, сме на 33-място. България стои добре и по реален ръст на икономиката - 2.8%, което й отрежда 23-та позиция.
"Икономиката не може да разчита вечно само на ниските разходи, заплати и данъци", коментира Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД е партньор в проучването на IMD). От ЦИД очертават най-важните предизвикателства пред България:
- Завладяната държава и корупцията нарушават пазарната конкуренция.
- Слабата съдебна система и политизираната администрация възпират инвестициите и реформите.
- Изтичането на мозъци, застаряването, недекларираният труд и недостигът на умения подкопават капацитета на работната сила.
- Иновациите и растежът страдат от слабите капиталови пазари и лошите стимули за научноизследователска и развойна дейност.
- Забавянето на зеления преход, дигитализацията и енергийните иновации отслабва устойчивостта.
Оптимистично
"Благодарение на стабилната си търговия с другите от ЕС и с добра фискална дисциплина България би могла да навакса изоставането през следващото десетилетие - ако спешно модернизира управлението си, засили инвестициите в иновации и да се справи с критични дисбаланси в работната сила и демографията", посочват авторите на проучването. И подчертават, че предстоящото присъединяване към еврозоната през януари 2026 г. дава рядък шанс за повишаване на доверието на инвеститорите и за по-дълбока интеграция в европейските производствени вериги.