Всеки ден някой осъжда прокуратурата за незаконно обвинение. Това показват данните от последния годишен доклад за работата на държавното обвинение.
Според Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ) тя отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда.
Влезлите в сила осъдителни решения срещу прокуратурата по ЗОДОВ през м.г. са 287. Те са с няколко повече от 2023 г., когато са били 281. Година преди това обаче са били 248. Присъденото обезщетение по тях е 3 430 412 лв. (при 2 824 095 лв. за 2023 г. и 2 564 814 лв. за 2022 г.), т.е. сумата нараства. Също така трябва да се има предвид, че обезщетенията вървят и с лихвите. Така например, ако някой сега осъди прокуратурата за 10 000 лв. заради оправдателна присъда отпреди 5 години, ще му се дължи и лихва от 5873 лв. А прокуратурата удобно изпуска лихвите от данните, които включва в докладите си.
Делът на осъдителните решения за прокуратурата спрямо общо решените дела по ЗОДОВ нараства до 81,9 % при 72,3% за 2023 г. и 78,9% за 2022 г. И през 2024 г. се запазва висок броят на предявените искове по ЗОДОВ с цена над 25 000 лв. - 57,1% от решените първоинстанционни дела по ЗОДОВ са предявени пред окръжните съдилища, където се гледат делата за над 25 000 лв.
И през миналата година най-много от осъдилите прокуратурата са потърсили обезщетение за вреди от незаконно обвинение - 258 решения, или близо 90% от делата. Така, грубо сметнато, всеки работен ден е излизало по едно осъдително решение срещу прокуратурата заради незаконно обвинение. Хората получават право да съдят прокуратурата за незаконно обвинение, когато са били привлечени към наказателна отговорност, а след това разследването срещу тях е било прекратено или когато са били оправдани.
На следващо място са уважените искове с предмет вреди от нарушено право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. Има и едно решение по иск за обезщетяване на вреди от незаконно използване на специални разузнавателни средства.
В доклада си прокуратурата за пореден път настоява за законодателни промени, които да направят така, че да бъде осъждана само когато има доказани груби нарушения на закона. "При действащото законодателно решение в множество случаи прокуратурата бива осъждана по ЗОДОВ въпреки, че органите ѝ са действали изключително в изпълнение на своите законови правомощия и в съответствие с разпоредбите на процесуалния закон", се казва в доклада и се обещава анализ на съдебната практика по ЗОДОВ за последните 5 години.