"Благодаря Ви, премиер-министър Радев!”, написа американският президент Доналд Тръмп в социалната си мрежа и сподели статия със заглавие “България подкрепя Тръмп и одобрява подкрепата за американска военновъздушна база въпреки заплахите от страна на Иран".

Малко преди поздравлението от Тръмп министър-председателят Румен Радев проведе телефонен разговор с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт. "Енергийната диверсификация в Югоизточна Европа чрез подобряването на свързаността, изграждането на Вертикалния газов коридор, проектът за изграждане на нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ с технология от САЩ, както и изграждането на големи центрове за данни и фабрики за изкуствен интелект, бяха сред акцентите на разговора”, пише в прессъобщението на кабинета.
Двамата споделили обща позиция, че прилаганите политики в енергетиката трябва да гарантират устойчивост в сектора и конкурентоспособност на икономиката.
По време на разговора премиерът Радев подчертал значението на непрекъсването на процеса на работата на рафинерията в Бургас за страната ни и региона. Това само потвърждава версията, че основната причина за даването на разрешение за самолетите е удължаването на дерогацията за санкциите срещу "Лукойл Нефтохим".
Днес министерството на финансите на САЩ удължи до 00:01 ч. на 22 август срока, в който са разрешени определени трансакции, свързани с „Лукойл Интернешънъл“, предаде „Ройтерс“. Решението бе публикувано днес от американското финансово министерство.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи санкции срещу „Лукойл“ през октомври 2025 г. като част от мерките за засилване на натиска върху Русия заради войната в Украйна. Малко след това компанията обяви, че предлага активите си за продажба.
В края на януари „Лукойл“ постигна споразумение с американската инвестиционна компания „Карлайл“ за продажбата на „Лукойл Интернешънъл“ и очаква одобрение на сделката от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ.
Разрешението за извършване на определени сделки обхваща и транзакции, свързани с бензиностанциите на руската компания и активите ѝ в България, което е валидно до 29 октомври 2026 г. От въвеждането на санкциите американските власти неколкократно удължават сроковете на съответните лицензи.












