В ерата Фандъкова Столична община е сепарилала пластмаси в завода за отпадъци наужким. Хиляди тонове са напускали завода, описани в бумагите като пластмаса, за да се появят за рекордно кратко време на депото в Долни Богров като битов отпадък. С този фокус столицата е успявала да доказва рециклиране на пластмаса от порядъка на 10%.
Това е установила проверка на Столична община на базата на отчитаните количества отпадъци, товарени и разтоварвани от завода за отпадъци в депото в Долни Богров. Данните са предадени на европейската прокуратура заради съмнения за нарушения по редица текстове от наказателния кодекс. Има съмнения за присвояване на публични средства, документна измама, измама с европейски средства и престъпление по служба. Възможно е да има финансови последици в случай на установяване на нередности при усвояване на европейски средства. Заводът за отпадъци на Столична община бе изграден със средства по оперативна програма "Околна среда" в перида 2007-2013, като стойността на проекта бе 346 млн. лв. с националното съфинансиране.
Злоупотребата е засечена на базата на големи разминавания в дела на рециклираните пластмаси при пристигането на новия екип в СО и отчитаните дотогава количества. На хартия сепарираният за рециклиране отпадък, наследен от ерата Фандъкова, е бил два пъти по-голям от този от началото на мандата на Терзиев.При разследване на причините от общината са установили схема, която говори за фалшифициране на документи. Натоварвани с тонове предполагаемо сепарирана пластмаса камиони 15-20 минути по-късно са разтоварвали същото карго, но вече като битов отпадък, на депото. "Ако е извършван реален процес по товарене и разтоварване, за да се озоват в камионите битови отпадъци вместо пластмаси, това би отнело поне 4 часа", обясниха от завода за отпадъци.
Установени са близо 200 такива "вълшебни" камиона, които са успявали да правят странните курсове. Общината тепърва ще изчислява евентуален размер на нанесените щети, но се предполага, че те възлизат на около 2.5 млн. лв. на година, коментира заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева. Нарушенията са извършвани в периода 2016-2021 г.
"Има определени критерии, които трябва да се изпълнят, за да бъде прието изплащането по даден обект. Когато те не са изпълнени е поставена под риск финансовата част, тоест може да се наложи да се връщат пари. Свързано е с процента на това колко пластмаса трябва да се рециклира, ние се чудехме как могат да ги постигат тези проценти, като вече с подобрена работа и по-голям състав ние отчитаме по-малко. Оказа се, че са лъгали", обясни кметът Васил Терзиев.