Глобите за шофьори, които се качват зад волана след употреба на алкохол и наркотици, се увеличават до 7 пъти. Ако водач бъде хванат с над 1,2 промила алкохол, освен лишаване от свобода, той ще трябва да плати между хиляда и 5 хил. лева глоба. Същите суми ще се дължат и при управление след употреба на наркотици. Повторно нарушение води до още по-високи глоби – между 2 хил. и 10 хил. лв.
Това са само малко част от промените в Наказателния кодекс. Десетина дни преди парламентът да излезе във ваканция депутатите разгледаха 18 законопроекта – от такива, свързани с тероризма, до престъпленията срещу животни – в рамките на един ден. В пакета от промени в НК има закони, които ще се докладват като изпълнени за изваждането на България от сивия списък на държавите за пране пари.
Райски газ
Който продаде райски газ на непълнолетен, ще се наказва с лишаване от свобода до 4 години и с глоба между 5 и 10 хил. лв., решиха депутатите на второ четене, което означава, че няма да се правят промени и законът е окончателен.
Друга тема, която се разисква от доста време в парламента, е продажбата на бездимни тютюневи изделия. Днес окончателно беше гласувано, че който продаде алкохолна напитка, тютюнево изделие или бездимно тютюнево изделие на лице, ненавършило 18-годишна възраст, ще се наказва с пробация и с глоба от 2 хиляди лв. до 5 хил. лева. За същото досега законът предвиждаше глоба до 1000 лв. и пробация, а при системно извършване на деянието - лишаване от свобода до три години и глоба до 3 хил. лева.
Вещи лица
Първата порция законопроекти беше внесена от "Възраждане", ПП-ДБ и Министерски съвет. Бе прието единствено предложението на МС. То предвижда разпитите на вещите лица да се извършва чрез видеоконференция или телефонна конференция, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда. За производства, по които експертизата е възложена на няколко вещи лица, изрично се предвижда разпитът на всеки от тях може да се извърши чрез видеоконференция или телефонна конференция. Целта е да се ограничат случаите на отлагане на дела заради отсъствие на вещи лица.
Предвидено е да се повишат изискванията към експертите в областта на съдебните автотехнически експертизи, като се въвежда изпит за признаване на правоспособността им, както и ежегодно повишаване на професионалната им квалификация. Изключение от тези правила ще важат само за заемащите академична длъжност "доцент" или "професор" във висши училища, научни организации или БАН.
Предложението ПП-ДБ при разкриването на престъпления да се използват специални разузнавателни средства и специални способи за наблюдение, не бе прието.
"Възраждане" пък искаха да прокарат закон, според който, когато български гражданин е в качеството на пострадал от престъпление, съдът да може да разпореди забрана на обвиняемия да го доближава. Дори само мълчаливо присъствие пред дома или местоработата на пострадалия, може да предизвика основателен страх у него и да бъде принуден да даде лъжливи показания или да оттегли обвиненията си. Това предложение не беше прието.
Отнемане на имущество
На първо четене бяха приети промени, уреждащи отнемането на имущество, придобито от престъпна дейност от трети недобросъвестни лица. Това предложение има общо с препоръки от Доклада от петия оценителен кръг на комитета на експертите за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма към Съвета на Европа MONEYVAL.
Създава се и процесуален ред за изземване на криптоактиви като обект или средство на престъпление, за да могат да бъдат съхранени за целите на производството.
Престъпления срещу животни
От 1 до 6 години и глоба от хиляда до 10 хил. лв. е наказанието за престъпления срещу животни. По-конкретно става въпрос за организиране или участие в провеждането на боеве с животни, отглеждане, трениране или предоставяне на животни за боеве. За проявяване на жестокост към гръбначно животно, смърт, както и тежко или трайно увреждане, наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и с глоба от хиляда до 5 хил. лв.
Глава "Тероризъм"
В Наказателният кодекс ще има раздел ''Тероризъм''. Въвежда се отговорност за юридически лица, използвани за пране на пари, тероризъм или участие в организирана престъпност. На такива компании ще бъде забранено да участват в обществени поръчки, да получават евросредства или данъчни облекчения за срок до три години.
Борба с корупцията
Режимът за наказание при активен и пасивен подкуп на длъжностни лица, както български, така и чужди, се уеднаквява. Ще се смята за престъпление, когато облагата се дава или иска в полза на трето лице, без да е нужно длъжностното лице предварително да е дало съгласие.