Медия без
политическа реклама

Над 18 000 диви животни се отглеждат като домашни любимци у нас

В частните менажерии има и нилски крокодили

Днес, 06:35
Pixabay

18 069 диви животни се отглеждат у нас като домашни любимци извън зоологическите градини, става ясно от информация на Министерството на околната среда и водите, предоставена след запитване на "Сега". Темата е актуална покрай мистерията с черния хищник, забелязан около Шумен. Преди опитите за неговото залавяне да се проточат и да прехвърлят даже границите, имаше версия, че той може да е изпуснат от частно стопанство.

Законът за защита на животните забранява внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на екземпляри от разред примати и на диви котки. Тези видове животни може да се отглеждат единствено в зоологически градини и спасителни центрове. Собствениците на диви животни са длъжни да ги регистрират в регионалната инспекция по околната среда и водите в 14-дневен срок от придобиването им, след което инспекцията издава на всяко животно регистрационна карта. Нарушаването на забраната за примати и диви котки се наказва с глоба от 2000 до 3000 лв., а животното се отнема в полза на държавата.

Най-много са регистрираните диви животни извън зоологически градини в област Варна – 2966, следвана от София-град, където са регистрирани 2255 диви животни и Бургас с 1496. В Пловдив екоинспекцията води на отчет 1393 диви животни, в Добрич - 1254, а в Хасково - 1121. С най-малко регистрирани диви животни, отглеждани извън обособените територии са Търговище (32), Смолян (68) и Габрово – 63, отглеждани извън обособените територии.

Само от началото на тази година са регистрирани 814 вида, съобщават от МОСВ. Най-много са регистрираните видове екзотични птици – Сив папагал жако, Жълтоглава амазона, Зеленокрила ара, Еклектус, Тукан токо. Голям брой регистрации има и от видовете Обикновен паун, Сърна, Елен лопатар, Черен и Ням лебед. 

В рамките на тази и миналата година до Регионалните инспекции по околната среда и водите са били подадени 51 сигнала за нерегламентирано отглеждане на диви животни. Най-голямата наложена глоба за нарушение относно защитата на видовете от дивата флора и фауна, е в размер на 5000 лв., за незаконно отглеждане на нилски крокодил. Голяма глоба, в размер на 2000 лв., е била наложена и на лице, което в частен дом отглежда екземпляр от вида Зелена морска котка, която въпреки името си всъщност е вид маймуна.

Режимът за отглеждане на крокодили у нас беше във фокус миналата година, когато в дупка в Ботунец бе открит Кроко - нилски крокодил, който участваше в атракции. Въпреки че влечугото имаше всички необходими регистрации и не е забранено за отглеждане, РИОСВ намери нарушения в условията на отглеждането му и го иззе в полза на столичния зоопарк. Случаят, споменат в справката на МОСВ, обаче вероятно е друг, тъй като нарушението е по регламента на ЕС за защита на дивата флора и фауна, където са изброени различни национални ограничения за търговия с диви животни (много държави в Африка имат специфични квоти за търговия с диви животни). Опити за продажба на защитени видове често се засичат и онлайн при обяви, включително и за зелена морска котка.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

диви животни