Медия без
политическа реклама

КПКОНПИ търси 147 хил. лв. от бившия шеф на фонда за лечение на деца

Прокуратурата вече обвинява Павел Александров, че искал да урони престижа на фонда и МЗ с длъжностно престъпление

Архив СЕГА
Вече пета година спецпрокуратурата протака делото срещу Павел Александров

Специализираната прокуратурата близо 5 години не може да приключи разследването за фонда за лечение на деца в чужбина, антикорупционната комисия КПКОНПИ е внесла иск срещу бившия му шеф Павел Александров. Искът е за конфискация на 147 090 лв. и е внесен в Окръжния съд в Ловеч, съобщи КПКОНПИ. Комисията, оглавявана от Сотир Цацаров, иска и от Александров да бъде отнет един недвижим имот. "Александров е
обвинен от прокуратурата в това, че през 2015 г. като директор на Център "Фонд за лечение на деца", е сключил договор с фирма, без да проведе обществена поръчка, като от тези му действия биха могли да настъпят немаловажни вредни последици", обяснява КПКОНПИ.

Разследването започна шумно, докато Цацаров беше главен прокурор - през април 2016 г. с ареста на Александров. Тогава прокуратурата обяви, че работи срещу организирана престъпна група за корупционни престъпления.

Разследването и в момента продължава, каза пред "Сега" адвокатът на Александров Диана Ангелова. Тя обясни, че последно обвинението на клиента ѝ е променено и от него вече се търси отговорност за длъжностно престъпление, с което целял да урони престижа на Министерството на здравеопазването и на фонда. През ноември 2020 г. Ангелова допусна, че разследването е замряло, след като е вдигнат шум, тъй като е изпълнена целта фондът да бъде унищожен. Обикновено делата за длъжностно престъпление катастрофират в съда.

През ноември прокуратурата чакаше отговори на съдебна поръчка до Турция за разпити на служители на "Аджъбадем". Ангелова твърди, че няма никакви доказателства срещу Александров и че за всеки лев от фонда има документи.

Специализираната прокуратурата вече повече от 4 години не успява да приключи разследването за фонда за лечение на деца в чужбина, установи проверка на "Сега". Разследването започна шумно през април 2016 г. с ареста на директора на фонда Павел Александров.

Темата с разследването срещу Александров и колегите му стана актуална след скандалните разкрития за дарителската платформа HelpKarma и обясненията на редица експерти, че платформата е станала възможна заради вакуума, останал след закриването на фонда и прехвърлянето на дейността му на здравната каса.

Досега делото беше внасяно два пъти в съда - през август 2017 г. и през март 2018 г. И двата пъти обаче съдия Николай Димитров го връща на прокуратурата заради откритите куп пропуски, ограничаващи правата на обвинението. 

В определението на спецапелативния съд при първото връщане имаше и критики включително за недовършени изречения. Съдът посочи още, че описанието на длъжностното престъпление на изобилства от повторения на цели пасажи текстове и е поднесено "толкова смислово объркано и неясно, че буквално засяга възможността на привлечения към отговорност да разбере за какво фактическо противоправно поведение е обвинен". "Изразяването следва да е прецизно, а изреченията да бъдат довършени и понятни, без липса на думи или цели фрази, отразяваща се на същностното значение на изложението", написа още съдът.

През 2017 г. ГЕРБ премахна законовата възможност, ако някой е бил обвиняем за тежко престъпление повече от 2 години, той да поиска делото му да бъде внесено в съда, или прекратено. Сега обвиняемият може единствено да поиска ускоряване на разследването.

Прокуратурата изправи на подсъдимата скамейка Александров и още трима бивши служители на фонда. Обвинението твърди, че те са участвали в престъпен сговор за незаконно присвояване и неправомерно разходване на средства от бюджета на фонда, за прехвърляне на задължения на фонда към НЗОК и за длъжностни престъпления. Останалите обвинени са експертите от фонда Катерина Котева, Татяна Радева и Станислава Горанова.

Прокуратурата твърди, че с пари от фонда са пращани лекари в чужбина - за семинари или като придружители на болни деца, въпреки че "според нормативната уредба придружител в подобни случаи може да бъде само едно лице, като на практика това е някой от родителите".

Александров неправомерно е сключвал и договори на фонда с фирма за съдействие при лечението на деца в чужбина, главно в болница "Аджъбадем", Турция", смята прокуратурата. "Договорите са сключвани без провеждане на обществени поръчки, като на тяхно основание от бюджета на фонда през 2014 г. са изплатени 223 252 лв., а през 2015 г. - 230 096 лв. Плащанията към фирмата са продължили и след указание на МЗ да бъдат спрени, тъй като не са съобразени със ЗОП", гласи съобщението на държавното обвинение.

Павел Александров е взимал еднолични решения за изпращане на деца за лечение в чужди болници по неясни критерии и без да е посочена спешна необходимост, със средства на фонда е било финансирано и двегодишно обучение по английски и немски език на служители на фонда, при положение че в длъжностната им характеристика е записано изискването за владеене на съответния чужд език. 

И още дела за конфискация

КПКОНПИ стартира дело за конфискация и срещу Спас Василев. От него се искат 60 051 лв. Василев е обвинен в измама - през 2016 и 2017 г. е въвел в заблуждение седем души, че ще им осигури изгодни самолетни билети.

Става дума за случая на Спас от Кочериново, който представяйки се за Александър Николов във Фейсбук измами много хора с обещания за евтини самолетни билети. Срещу него бяха заведени три дела, като по две от тях той се призна за виновен и се споразумя за ефективни наказания от 6 и 7 месеца затвор, които обаче вече беше изтърпял в ареста, след като беше задържан. Така срещу в момента виси едно производство в Софийския районен съд, припомня lex.bg.

 

Софийският градски съд е оставил без движение иска на антикорупционната комисия КПКОНПИ за конфискация на имущество на Евелин Банев-Брендо.

 

Още по темата