Медия без
политическа реклама

Държавни институции укриват от служителите си коронавирус

Чиновниците в Министерския съвет разбраха от медиите за заразен колега, а в НАП - Варна узнаха по метода "от ухо на ухо"

22 Юли 2020ДИЯН ИВАНОВ
Илияна Кирилова
Част от учение на българските власти, проведено пред медиите. Всичко в рамките на теорията се оказа изрядно, на практика - не.

Два идентични случая от последните седмици показаха, че държавни институции пестят усилия да информират служителите си при установяване на коронавирус в тях. Единият касае администрацията на Министерски съвет, за който бе съобщено в понеделник по обед. Другият е от средата на по-миналата седмица – в централата на варненската НАП.

Служител в администрацията на правителството сподели, че малко след пристигането му сутринта на работа са дошли здравни работници. Те дезинфекцирали етажа, на който е установен носител, но никой не съобщил причината. „Предположихме защо е всичко, но в крайна сметка допуснахме, че може да обработват заради комари”, каза човекът полу на шега, полу на истина. Персоналът научава за заразения колега едва от медиите, които изчитат пратеното от правителствената пресслужба съобщение. „Да, от телевизиите разбрахме, както едно време при Чернобил”, сподели човекът.

Ако все пак правителствената администрация затвори за дезинфекция, не така стоят нещата във Варна. Местната НАП не преустанови работа за миг. Нещо повече – до ден днешен нито персоналът, нито клиентите на централата са известени официално за случая на COVID-19. „Сега” научи за него именно от възмутени служители. „Абсурдно е такова нещо да не се съобщава, да се разпространява единствено от ухо на ухо”, негодуваха те. От пресцентъра на НАП – Варна казаха да се обърнем към РЗИ, зам.шефът на здравната инспекция Елена Генева обаче бе уклончива дали е нормално такава информация да се спестява публично. Тя заяви, че институциите подавали данните в държавната информационна система – щом са го направили, значи няма укриване. „Сега” научи, че заразеният служител е жена, която не е контактувала пряко с клиенти. Дезинфекциран е етажът, където работела. Но, напълно естествено, тя е ползвала общи врати, стълбища и т.н.

Няма нормативен текст, който да сочи изрично, че служители и обществеността трябва да бъдат уведомявани при подобни случаи. Но тези казуси касаят и превенцията, и информираното решение. Ако например един гражданин е известен навреме, че в държавна сграда има коронавирус, може да реши да не я посещава в карантинния период, предпазвайки себе си и околните.

Още по темата