Медия без
политическа реклама

Парламентът реши: Извънредно положение за месец

Учениците са освободени от занятия от днес

13 Март 2020Обновена
Извънредно заседание на МС: Обявяват по-строги мерки срещу разпространението на коронавируса

Извънредно заседание на МС: Обявяват по-строги мерки срещу разпространението на коронавируса

Posted by bTV Новините on Thursday, March 12, 2020

Единодушно и с внушително мнозинство от 201 гласа народните представители взеха решение за обявяване на извънредно положение в страната заради разрастващата се епидемия от коронавируса. Срокът на действие на извънредните мерки е един месец, а предложението за въвеждането на извънредното положение дойде от премиера Бойко Борисов в полунощ. Опозицията в лицето на БСП и ДПС обяви, че подкрепя властта, но настоява за гаранции, че животът на българите няма да се влоши, че няма да бъде създаден хаос и напрежение и че няма да се злоупотреби с основни права на гражданите. "Развълнуван и горд съм от българския парламент", обяви след гласуването на решението Борисов, който по принцип рядко се появява в НС.

Решението на Народното събрание ще влезе в сила след обнародването му в "Държавен вестник", което може да стане с извънреден брой.

БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО

"Искам да благодаря за председателския съвет, на който имахме възможност да присъстваме заедно с колегите от Националния оперативен щаб. Там близо час и половина детайлно сме ги запознали с всичко. Разбира се, на първо място искам да благодаря на всички, които са на първа линия. Доктори, сестри, санитари, ръководители на болници, затова което вършат и ще продължат да вършат в следващите дни. Това е съвсем нова среда и те са хора като всички нас", обяви още Борисов.

Според него те с актуализация на бюджета трябва да бъдат стимулирани.

"Ситуацията преди две седмици беше една, преди една друга, преди два дни беше различна. Вчерашният ден беше като бомба на изявления на всички лидери в света по всички краища. Мерките, които ние въведохме от 28 февруари, във Франция ще ги въведат от понеделник, Германия от днес", посочи още Борисов.

От парламентарната трибуна Борисов обяви, че "дори по време на война" не е имало затваряне на граници, например. Той съобщи, че ще иска разговор с председателя на ЕК за затварянето на границите. "Ще дадем знак на народа, че в критични ситуация може да се обединяваме. Заедно сме побеждавали в битки. Искаме за един месец това извънредно положение. То ни е нужно, главно, за недисциплинирани хора, които разнасят зарази", допълни той.

Борисов увери, че правителството ще вземе всички необходими мерки, за да не се стигне до "проблем с различни стоки", особено на фона на увеличаващия се износ. "Предприятия, складови бази могат да бъдат буквално поразени", заяви премиерът.  Според него, в нито една държава нищо различно или повече от нас не са направили. "Следобед ще имаме вече издадена заповед за тези работни места, които могат от вкъщи. Не трябва да се затварят гишетата на различни институции, за да не парализираме докрай социалния живот, защото после няма да може да се вдигне икономиката", допълни още Борисов. 

Накрая предложи парламентарните групи да излъчат по един финансов, икономически експерт, за да направят национален щаб за справяне с икономическите последствия.

ИСКАНЕТО

В полунощ правителството обяви, че предлага на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с коронавируса. Изявлението на премиера Борисов, излъчено в полунощ, беше доста объркано и е невъзможно да се систематизира на този етап какво включва извънредното положение.

В отговор на заявеното от премиера Министерството на образованието обяви рано сутринта днес (13 март), че на всички места, където няма грипна ваканция в момента, учениците са освободени да не присъстват в училище по преценка на родителите. Това се налага заради разпространението на коронавирус в страната.

Мерките за справяне с кризата ще бъдат конкретизирани до края на седмицата. От изказването на премиера се разбра, че те ще включват забрана за пътуване и за влизане в България от определени държави с много случаи на заразени, затваряне на увеселителни заведения, училища и университети, както и глоби за нарушилите карантината.

"Вече тези, които не си бяха въвели мерките, които България въведе още на 28 февруари и тогава ми се смяха, започнаха да го правят. Ние сме въвели едни мерки, които обаче не се спазват. Днес са ни избягали 14 души. Това налага да въведем извънредно положение във връзка с разрастващата се епидемия. Това трябва да даде възможност да се затварят училища, детски градини, университети, спортни събития. Родителите трябва да ги гледат тези деца. Училищата и университетите, където могат, да минават на дистанционно обучение", заяви Борисов след извънредното заседание на кабинета и оперативния щаб. 

Ще бъде въведена забрана да се пътува до определени страни, а пристигащите оттам няма да бъдат допускани в страната. Не стана ясно как ще се процедира с българските граждани, които в момента се намират в подобни страни и искат да се върнат.

“МВнР трябва всяка минута да си актуализира сайта за забрана на пътувания от България към други страни, а Министерството на здравоопазването - от кои държави да не могат да влизат в България. Измислете с някаква човчица там, че както в Германия, Франция заразата върви със страшна сила, да има подобна забрана”, нареди Борисов. 

Здравната каса ще направи клинична пътека за коронавируса.

С промени в Закона за здравето ще бъдат въведени глоби до 5000 лв. за тези, които не спазват наложената им карантина.

”Да се мобилизираме, да спазим процедурата, но тези, които не спазват процедурата - да дадем правомощия на МВР, на службите да ги задържат и да ги задължат да спазват забраната,” обясни още Борисов. Според вицепремиера Томислав Дончев ще има не само глоби, но и спиране на социални помощи. Той изрично уточни, че няма да се нарушават граждански права. 

Според финансовия министър минимум 3 млрд. лв. ще е загубата за българската икономика. Борисов смята, че размерите на щетите за световната икономика ще надминат в пъти това, което стана при последната финансова криза.

“Баровете, нощни клубове и дискотеки също ще бъдат затворени,” каза още премиерът. Ресторантите обаче ще продължат да работят. "За ресторантите считаме, че има много домакини, които не готвят и са на работа, и хората, които работят, все пак трябва да се нахранят", мотивира се той. Томислав Дончев подчерта, че извънредно положение не означава спиране на стопанския стокооборот.

Премиерът обяви, че учениците и студентите, които ще прекъснат учебни занятия, трябва да бъдат привлечени да разнасят пенсиите на възрастните и болните хора. "Социалното министерство трябва да вземе мерки относно изплащането на пенсиите. Сега е моментът да покажем дали сме патриоти, дали сме солидарни - да се погрижим за възрастните хора, да се погрижим за социално слабите, за санитарите. Голям проблем ще възникне с погребалните агенции, защото близките на починал с коронавирус също са под карантина", каза министър-председателят.

"Ситуацията е толкова динамична, че предлагаме на министър-председателя да се вземат извънредни мерки, за да могат да бъдат въоръжени институциите с достатъчно инструменти да повлияят на промените, които предстоят пред всички нас”, каза председателят на националния кризисен щаб за коронавируса и началник на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски.

Ключови думи:

мерки, България

Още по темата