Медия без
политическа реклама

Лесното ставане рано сутрин се определя от гените

01 Февр. 2019
Pixabay

Хората, които с мъка стават рано сутрин, вече имат извинение. Дали човек е ранобуден или "нощна птица" не е въпрос на мързел или дисциплина, а на гени, сочат резултатите от изследване. Оказва се, че над 350 гена са замесени в нашия биологичен часовник.

"Изследването ни потвърждава, че да си ранобуден или "нощна птица" се определя поне отчасти от генетични фактори", казва Майкъл Уийдън от университета в Ексетър, Англия. "Освен че оневинява поспаливите, то хвърля светлина върху механизмите, които регулират биологичния часовник у хората", допълва той.
 
За целите на изследването Уийдън и колегите му анализирали ДНК данни за близо 700 000 души. Данни за хора, които твърдят, че са ранобудни, били сравнени с данни за онези, които уверяват, че са "нощни птици". След това учените анализирали данни за над 85 000 участници, чиито сънни навици били регистрирани с помощта на носен на китката на ръката сензор за проследяване на активността. Били открити нови 327 местоположения на гени, които влияят върху хронотипа - предразположението към ранно или късно лягане, докато досега бяха известни едва 24 подобни гена. Тези гени влияят върху часа на събуждането, но нямат никакъв ефект върху качеството и продължителността на съня.

Учените са открили също така взаимовръзка между генетичното предразположение към късно ставане и повишения риск от шизофрения, депресия и влошено психично здраве. Една от причините може да бъде това, че "нощните птици" трябва да се борят с биологичния си часовник, за да стават рано за училище или работа. Уийдън все пак подчертава, че са нужни допълнителни изследвания, за да се докаже хипотезата.