Медия без
политическа реклама

Тънкости на печената патица

На изток е пекинска, на запад – с портокали

01 Окт. 2021
Pixabay

Печената патица е сред най-импозантните кулинарни украшения на есента. Тя винаги е провокирала въображението на готвачите. Има десетки рецепти, доказано вкусни и ефектни на вид, заради които това ястие се е утвърдило като по-специално преживяване. Може да се сготви с червено зеле, както я предпочитат в Полша, или с обикновено кисело зеле, както я правят у нас, а също с круши, със сметана  и сини сливи, с праскови, с маслини и гъби, с боровинки, с лимон, с вишни или с ядки и сок от нар, както я правят в Иран, и това са само малка част от възможностите, които патицата предлага. В известен смисъл тя се е превърнала в територия на трайно кулинарно съперничество между източната и западната кухня. Всяка от двете кулинарни култури е предложила свой вариант на съвършената печена патица. За Изтока това е патицата по пекински, а за Запада - патицата с портокали.

Патицата по пекински е сложно и изтънчено ястие, което дори китайците ядат само в ресторант. Изчистената птица внимателно се изсушава (може и с вентилатор), после се вари и пак се изсушава, маринова се с алкохол, мед, джинджифил и разни други подправки, пак се вари, пак се суши и после се пече на фурна по специален начин, после се нарязва, обезкостява се и отново се сглобява в първоначалната й форма и чак след това се яде.

Патицата с портокали е малко по-просто, но все пак изтънчено ястие, познато в различни варианти. В някои рецепти освен цитруси има джинджифил, индийско орехче, мед и бяло вино, при други има лук и салвия или хвойна, майорана и карамфил. Понякога освен пресни портокали се използва също портокалов конфитюр и портокалов ликьор. Което означава, че ястието е твърде популярно и много готвачи са се опитвали да добавят по нещо към него.

Патицата (Anas) в многобройните й разновидности присъства в кухнята от дълбока древност и някои изследователи смятат, че е по-стара от кокошката. Одомашняването й е започнало преди повече от 4000 години в Китай, което обяснява и трайната привързаност на азиатските кухни към този продукт. Не само китайците, но също в Тайланд, Виетнам, Индонезия и Сингапур местните кулинарни традиции имат дълга история, свързана с приготвянето на патешко.   

В Европа също е била позната от древността, ако се вярва на старите гръцки и римски писатели като Аристотел, Теофраст, Варон и Колумела, но, изглежда, като храна е била по-популярна сред римляните. Важно е обаче, да се прави разлика между патица и гъска. Патицата е по-дребна, късокрака и с пъстро оперение, а големите, подобни на лебеди бели птици, които с крякането си тук-там все още озвучават българските села, са гъски. Точно такива гъски, според един митологичен разказ, спасили Рим от варварско нападение. Патицата не е способна на такава отговорна мисия. Уточнението е важно, защото в Северна България понякога на гъските казват патки, а на патиците - юрдечки. 

През Средновековието и Ренесанса в европейските гори и блата е имало предостатъчно диви патици, поради което одомашняването им е изглеждало излишно. Сред хората от онова време е било разпространено вярването, че патицата се ражда от падащите есенни листа. Чак към XVIII век тя станала предмет на стопански интерес в селските дворове.

Произходът на рецептата за патица с портокали е неясен. Някои смятат, че е френска, а други твърдят, че е италианска и е пренесена във Франция от Катерина Медичи, която през 1533 г. напуснала родната си Флоренция, за да се омъжи за бъдещия френски крал Анри II и отишла в Париж заедно с цяла свита от готвачи, които вкарали във френската кухня продукти като артишок, спанак, броколи и дори сладоледа. Освен това бъдещата кралица научила парижките аристократи да ядат с вилици, а не с три пръста, както било прието дотогава. В историята на кухнята е станало нещо като обичай щом произходът на някое ястие е неизвестен, то да се свързва с Катерина Медичи.

Впрочем подобно нещо се наблюдава и във философията – щом за някоя мъдрост не е ясно кой пръв я е казал, се приема, че е от Конфуций. Истината е, че първите известни рецепти за патицата с портокали са публикувани доста след смъртта на Катерина Медичи. Сигурно е, че през XIX век ястието вече е било много популярно, поради което Александър Дюма му отделя специално внимание в своя "Кулинарен речник".

Патица с портокали
Продукти: 1 патица (около 1 кг), 120 г масло, 100 г портокалов ликьор, 3 с.л. брашно, 5 портокала, черен пипер, сол.
Патицата се посолява, поръсва се с черен пипер и се намазва с масло. Пълни се с обелени и нарязани резени от портокали и се пече на грил или на фурна, като от време на време се маже с масло. Нарязана кора от три портокала се вари в малко вода, докато омекне. След това се смачква заедно със сварения дроб от птицата. Сместа се разрежда с малко вода. Брашното се загрява отделно с маслото и се долива малко месен бульон. Към соса се добавя сместа от дроба и портокаловите кори. Сосът се бърка, докато кипне, после се пасира и се подправя с ликьор, черен пипер и сол. Поднася се в сосиера. Патицата се сервира, украсена със сурови портокали, но без плънката.

Патица с грейпфрут и джин
Продукти: една патица (1,5 кг), 2 с.л. брашно, половин грейпфрут, малка глава лук, 30 г масло, олио, целина, сол, черен пипер на зърна, листа от розмарин, листа от лавандула, 200 мл джин.
Нарязаният на ситно обелен и изчистен грейпфрут се смесва със ситно нарязан лук, залива се с малко джин и се оставя в хладилника за една нощ. Патицата се наръсва с брашното и подправките и отгоре се намазва с масло и олио. Поставя се в огнеупорен съд, в който се добавят 75 мл джин. Отгоре се полива с прецедената марината от грейпфрута и лука и се добавят листа от розмарин и лавандула. Покрива се с фолио и се пече 30 минути на силна фурна (230 градуса) и още 30 минути на по-слаба (190 градуса). Преди сервирането сосът се подсилва с още 25 мл джин.

Пълнена патица с ябълки
Продукти: 1 патица, 6-7 ябълки, 100 г масло, 2 с.л. сметана, черен пипер, сол.
Изчистената и измита патица се натрива отвън с черен пипер и сол. Ябълките се нарязват, изчистват се от семките и с тях се пълни патицата. Зашива се, намазва се със сметана и се пече в намаслена тава с малко вода. След като е готова, се реже на порции и се гарнира с плънката от печени ябълки.

Патица с праскови
Продукти: 1 патица, 1 кг праскови, сок от 1 лимон, 50 г масло, черен пипер, 2 ч.л. захар, 2 с.л. ситно нарязан магданоз.
Прасковите се режат на половинки, махат се костилките и се наръсват с лимоновия сок. Патицата се поръсва отвътре със сол и черен пипер и се пълни с половината от плодовете. Зашива се и се пече в тава с 1 ч.ч. топла вода и малко олио около час и половина, като от време на време се полива с отделения сок. Маслото се разтапя в тиган, добавя се захарта и след като леко се карамелизира, се добавят останалите праскови. Запържват се леко и се сервират към патицата, поръсена със ситно нарязан магданоз.

Страницата подготви: Ясен Бориславов

Ключови думи:

кулинария