Медия без
политическа реклама

Квебек защити френския език, но разруши гейминг индустрията

''Законопроект 96'' задължава новопристигналите в провинцията да научат френски в рамките на шест месеца

Pixabay
В Монреал са съсредоточени много технологични гиганти.

Нов закон, приет наскоро в Квебек, Канада, предназначен да принуди имигрантите да научат френски език за кратък период от време, притесни много разработчици на компютърни игри в района. Новият законопроект може да затрудни компаниите да наемат и задържат работна ръка в канадския регион, в който се намират едни от най-големите студиа. В Квебек се намира най-компактната франкофонска общност в Северна Америка.

''Законопроект 96'', който беше приет в края на май в националното събрание на провинцията, ще изисква новодошлите чужденци да научават френски език до шест месеца след пристигането си. В противен случай те няма да могат да се възползват от социални услуги. Новият закон също така ограничава използването на английски език в правната система и предвижда ограничаване на броя на училищата, в които се преподава изцяло на английски. На новодошлите в Квебек ще бъдат предоставени безплатни ресурси и онлайн програми, които да спомогнат в изучаването на френски.

Управляващата коалиция Avenir Québec получи подкрепата на левите Québec Solidaire за приемане на законопроекта. Депутатите от либералната партия гласуваха "против", като казаха, че изискването за задължително владеене на френски език отива твърде далеч, а от сепаратистката партия Québécois казаха, че законът не е достатъчно строг и може да се преработи.

Приемането на закона обаче може да окаже лошо влияние върху компаниите за електронни игри. Технологични гиганти като Ubisoft, EA, Epic, Gameloft, Bethesda и Warner Bros имат студиа, разположени в Монреал и столицата Квебек сити. По данни на канадската медия CBC, индустрията носи около $1,75 млрд. приходи на Квебек всяка година.

Разработчик на игри коментира, че в индустрията английският е основният работен език. Според него задължението специалистите да научат френски, за да работят в Квебек, ще ги накара да търсят работа на друго място, където изискването е да се владее само английски език. Въпреки че във френскоезичната провинция има много колежи и университети, в които се изучава разработване на електронни игри и дизайн, младите таланти ще предпочетат да работят в Калифорния или Швеция, където гейминг индустрията също се развива с много добри темпове.

Група от 138 технологични лидери с офиси в Квебек поискаха законът да бъде отменен чрез отворено писмо до правителството, в което се казва, че шест месеца за научаване на нов език е нереалистичен краен срок за имигрантите, които вероятно имат достатъчно грижи заради преместването в нова страна и свързаните с това документи. В позицията също така се критикува и друга част от ''Законопроект 96'', която принуждава всички бизнес договори, изготвяни на територията на Квебек, да бъдат написани на френски език.

През годините провинцията неведнъж е опитвала да защити френския език. През 2019 г. отказва пребиваване на жена от Франция с аргумента, че не може да докаже, че говори френски. През същата година правителството предложи да се забрани популярният поздрав bonjour-hi, само за да оттегли предложението на фона на възмущение и подигравки от страна на жителите. През ноември миналата година пък шефът на най-голямата авиокомпания в страната беше публично порицан за това, че призна, че никога не е учил френски, въпреки че е живял в Монреал 14 години.

През последните месеци хиляди протестираха срещу законопроекта заради опасенията, че много обществени услуги ще бъдат ограничени. ''Законопроект 96'' е най-значимата дерогация на правата на човека в историята на Квебек и Канада'', каза в изявление Марлен Дженингс, ръководител на мрежата на общностните групи в Квебек, която насърчава правата на англоговорящите в провинцията. ''Това законодателство ще отнеме правото на достъп до услуги на английски език за около 300 000 до 500 000 англоезични жители на Квебек'', каза тя.

Адвокатът и главен противник на ''Законопроект 96'' Джулиъс Грей нарече приемането му ''най-безогледното използване на власт'' в интервю за CTV News. Грей каза, че той и други адвокати планират да поставят въпроса пред ООН.

Законопроектът получи много критики и от коренното население в Канада, тъй като с въвеждането му се подкопават правата им, смятат те. Миналия месец индианците мохок в резервата Сейнт Реджис, където живеят около 5700 души, обещаха да се противопоставят на новия закон, заявявайки, че ''никога няма да се прилага'' за хората в техните земи. Асамблеята на първите нации пък нарече законопроекта ''голяма стъпка назад'' в отношението на страната към коренното население.

Подготвяйки се за евентуален отпор и позовавайки се на законодателен механизъм, известен като ''клауза за независимост'', местното правителство на Квебек значително намали шансовете на федералното правителство да се намеси в ситуацията. По този начин направи закона имунизиран за конституционни предизвикателства.

Приветствайки приемането на законопроекта, премиерът на Квебек Франсоа Лего го представи като опит за засилване на защитата на официалния език на провинцията. Той също така отхвърли опасенията, че законът подкопава правата на езиковите малцинства. Канадският премиер Джъстин Трюдо, чийто избирателен район е Квебек, пък се оказа предпазлив в изказването си за законодателството, като само заяви пред репортери, че има "притеснения" относно съдържанието му.

Още по темата