Медия без
политическа реклама

Прелет над печата

Да броим и смятаме

22 Яну. 2019

Не можем повече да крием: журналисти стават децата, които мразят аритметиката. Но после им личи цял живот. Вземаме "Труд", който с челното си заглавие афишира способност да брои до две: "Двама шофьори на ден у нас минават на ток". Става дума за паралии, които могат да си позволят скъпа електрическа кола. Може да са само двама, но ако искаме и ние да сме като тях, трябва да "броим от 7 до 160 000 евро", ориентира ни вестникът в числата.

Изданията на "Корпуленшън Таймс" също напират към цифровата ера и дори ни съветват как да се справим. "Монитор" разкрива метода: "Малчуганите се учат да смятат с игра". А "Телеграф" ни осведомява, че играта се казва "Стани малък". По този начин децата се учели не само да събират, но и да изваждат. Ето как става: "Кризата смали децата с 2 см". Просто е нали? Родените през кризисната 1997 г. израснали 2 см по-малко от другите деца, съобщил на изданието доцент от БАН.

"24 часа" смята, че да събираш до две като "Труд" и да изваждаш до две като "Телеграф" е прекалено лесно и предлага по-сложна задача: "Парк "Пирин" ще брои вредните насекоми с обществена поръчка". Няма сведение колко могат да са насекомите, но парите на поръчката са преброени - точно 183 000 лева. Ще бъдат усвоени, после ще бъде посочено число за броя насекоми, а който се съмнява, нека преброи за сверка.

Никой от вчерашните вестници не може да се сравнява с "Дума". Вслушал се в съвета на "Монитор" да развива умението си за смятане чрез игра, той предлага на читателите занимателната рубрика "Знаете ли, че...?" В нея формулира следната теза: "Тънкото черво на човек е с дължина около 2,5 метра. След смъртта стига до 6 метра". Всъщност тънкото черво на човека е около 7 метра и няма причини да се удължава на оня свят.

Който не вярва, да иде да провери!