Медия без
политическа реклама

В МИТ направиха плоско "рибешко око"

24 Окт. 2020

Инженерите от MIT откриха начин да направят обектив на камера, който няма типичната сферична форма за свръхшироки снимки и въпреки това осигурява популярното изкривяване на "рибешкото око". Лещите с рибешко око могат да покрият 180 градуса или повече, но са доста сложни и скъпи за производство. Такива лещи са много дебели и не са полезни нито за малки камери, нито за вграждане в смартфони.

Сега за първи път имаме плоски лещи, които могат да уловят същия ъгъл и да осигурят панорамен изглед на изображението. Това се постига чрез поставяне на тънък слой стъкло с микроскопична триизмерна структура.

Версията, направена от изследователите, е предназначена да работи с инфрачервената част на спектъра, но с незначителни дизайнерски адаптации може да се използва и за видимата част на светлинния спектър. Независимо дали става въпрос за IR или видима светлина, това откритие разкрива много потенциални идеи за използване.
Това е друг пример за развитието на т.нар. "мета-лещи", които използват микроскопични структури за промяна на оптичните свойства, а не традиционните дизайни. За разлика от някои други експерименти, изследователите успяха да получат подробно и точно панорамно изображение, което улавя ъгъл от 180 градуса.

Дори самите инженери бяха изненадани от качеството на получените изображения. Като се има предвид, че производството на такива лещи е по-евтино и по-лесно от стандартните широкоъгълни лещи, а резултатът е идентичен и дори по-добър, можем да очакваме, че скоро той ще бъде приложен поне в някои по-специфични области, като медицината. И по-късно тази технология най-вероятно ще достигне до областта на мобилните телефони и цифровите фотоапарати.

Ключови думи:

лещи