Медия без
политическа реклама

Американските сенатори със законопроект за генерираните от AI дълбоки фалшификати

Pexels

Група американски сенатори представиха днес закона NO FAKES Act, който ще направи създаването на цифрови дубликати на гласа или образа на дадено лице без неговото съгласие незаконно. Ако бъде приет, той ще създаде възможност за хората да търсят обезщетение, когато техният глас, лице или тяло са пресъздадени от изкуствен интелект (AI).

По силата на новия закон, както физическите лица, така и компаниите ще могат да бъдат подведени под отговорност за създаване, хостване или споделяне на неразрешени цифрови копия, включително такива, направени от генеративен AI.

Вече са известни много случаи, при които популярни личности са имитирани с помощта на AI. Образът на Тейлър Суифт например беше използван за подвеждането на хора с фалшив подарък от Le Creuset. Глас, който много приличаше на този на Скарлет Йохансон, се появи в демонстрация на новия гласов режим на чатбота ChatGPT.

Изкуственият интелект може да се използва и за създаване на впечатление, че политическите кандидати правят неверни изявления, като най-скорошният пример е Камала Харис. Освен известните личности,  жертви на дълбоки фалшификати могат да станат и обикновените хора.

Няколко развлекателни организации подкрепиха Закона NO FAKES, включително SAG-AFTRA, RIAA, Асоциацията на филмовите дейци и Академията за звукозапис. 

Сред поддръжниците на закона е дори OpenAI. "OpenAI има удоволствието да подкрепи закона NO FAKES Act, който ще защити творците и художниците от неразрешени цифрови реплики на техните гласове и образи" - посочва Анна Маканджу, вицепрезидент по глобалните въпроси на OpenAI. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

AI, фалшификати, NO FAKES Act

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?