Тайбе Юсеин спечели "Икар" за 2018 г.

12 Дек. 2018
БГНЕС
Тайбе Юсеин

Световната и европейска шампионка по борба Тайбе Юсеин е тазгодишния носител на наградата "Спортен Икар" за постижение на годината, която от 1992 г. раздава фондация "Български спорт". 27-годишната спортистка от Кубрат, която не загуби нито една схватка от януари насам, ще получи своята статуетка на официалната церемония на 19 декември в НХГ. Пак тогава и БОК ще връчи отличия на медалистите от младежките олимпийски игри в Буенос Айрес през септември.

Освен това с "Икар" ще бъдат наградени и победителите в отделните категории, определени от УС и журито на "Български спорт", чийто председател е президентът на Европейския съвет на международната федерация по борба (UWW) Цено Ценов.

За пробив в световния спорт е отличен борецът Кирил Милов (21 г.), който стана световен вицешампион в кат. 97 кг. "Икар" за достойно представяне ще има за европейските шампионки по бадминтон Стефани и Габриела Стоеви, за втората в Европа на скок височина Мирела Демирева и за световната вицешампионка по борба Биляна Дудова. Отбор на годината е ансамбълът по художествена гимнастика.

"Млад и талантлив спортист" е шампионката на троен скок от младежката олимпиада и от световното първенство за девойки до 20 г. Александра Начева. А специални награди в същата категория ще има за още млади надежди: двукратните шампиони от Буенос Айрес`18 Мариела Костадинова и Панайот Димитров (акробатика), Мария Делчева (бадминтон), Кирил Киров (стрелба), Йоана Илиева (фехтовка) и Алберт Попов (ски алпийски дисциплини).