Церемониите по откриването и закриването са неизменна част от олимпийските игри и подготовката за тях е една от основните задачи на организаторите на най-голямото спортно събитие в света. Разбира се, редом с впечатляващите хореографии и изпълнения, има и някои пропуски и гафове, които остават в историята заедно със самите игри.
Антверпен 1920
Белгийските власти определят цени на входните билети, които се струват твърде високи на местните спортни фенове. Зрителите на практика бойкотират церемонията по откриването и има риск делегациите да дефилират пред почти празни трибуни. Организаторите се принуждават да пуснат безплатно отначало деца и инвалиди, а по-късно и всички зрители, но в страничните сектори.
По-интересното е, че на тези игри за първи път тържествено е бил издигнат първият в историята олимпийски флаг с емблематичните 5 кръга. След два дни обаче знамето неочаквано изчезва и трябва спешно да се изработи ново. Започва издирване на крадеца, но... без резултат. Истината излиза наяве след повече от 80 г. Флагът е бил прибран от бронзовия медалист в скоковетe във вода от 10 м Хол Хейг Прийст. Той си признава едва през 1997 г., а през 2000 г., когато вече е на 103-годишна възраст, предава знамето на тогавашния президент на МОК Хуан-Антонио Самаранч с думите: "Повече не ми е нужно".
Амстердам 1928
Кралицата на Нидерландия Вилхелмина не само отказва да спази традицията да открие летните игри, но и нарича състезанията "езически игри". Все пак откриването се извършва от съпруга ѝ – принц Хендрик. Ден преди церемонията пък френската делегация иска да огледа мястото на провеждане, но не е допусната от охраната на стадиона. Французите се ядосват, защото няколко минути преди това там влизат германски спортисти. Стига се дори до бой и редът е въдворен от полиция.
Хелзинки 1952
Ако се спазват неписаните правила, тези игри още не са приключили. Тогавашният президент на МОК Зигфрид Едстрьом така се увлича в речта си на финалната церемония, че съвсем забравя да произнесе думите, които всички очакват от него: "Обявявам XV летни олимпийски игри за закрити".
Мелбърн 1956
Това са първите и последните игри в историята, на които част от медалистите са определени още преди откриването, при това – в друга държава. Преди началото на състезанията австралийските власти пропускат да отменят закон, който ограничава влизането на животни на територията на страната. Това се оказва пречка за конните състезания. В МОК намират решение – провеждат турнира по-рано, в Швеция.
Кортина д’Ампецо 1956
Кошмарът на всеки спортист се сбъдва на откриването на VII зимни олимпийски игри в Италия. Честта да запали чашата с олимпийския огън се пада на кънкобегача Гуидо Кароли, който трябва да стигне по леда до нея. Спортистът обаче се спъва в кабели за тв камерите и пада. За щастие, успява да задържи факела и той не угасва, а запалването е спасено.
Сапоро 1972
Грандиозен гаф става по време на зимните игри в Япония. По време на репетициите за откриването един от присъстващите зрители забелязва, че са объркани местата на разноцветните преплетени кръгове на олимпийския символ. Оказва се всъщност, че всичките следвоенни игри са провеждани под флаг с разместени места на кръговете.
Пекин 2008
По време на откриващата церемония, при изпълнението на известния китайски пианист Лан Лан съвместно с 5-годишната Ли Муцзъ, се оказва, че е използвана... фонограма на роял. Зрители забелязват, че капакът на музикалния инструмент е спуснат, което би попречило на изпълнението. Скандалът се разраства, след като се става ясно, че момичето не е избрано заради дарбата си, а защото е внучка на високопоставен служител на комунистическата партия и дъщеря на ръководител на голяма компания, чийто годишен оборот е над $1,4 млрд.
Ванкувър 2010
В края на шоуто по откриването изпод сцената трябва да се появят четири огромни факела, които да бъдат запалени от факлоносците, но излизат само три, а механизмът на четвъртия отказва. Проблемът е замазан с шега – по-късно на церемонията по закриването в сценария е вмъкнат и луд механик, който "поправя" повредения факел.
Лондон 2012
Строгите мерки за сигурност и изпипаната до последен детайл церемония се пропукват в момента, в който се оказва, че в делегацията на Индия има страничен човек. За щастие, това не е терорист, а студентката Мадхура Нагиндра Хонди. Баща ѝ обяснява, че дъщеря му се занимава с танци и организаторите я канят да участва в церемонията. Но шефът на индийската олимпийска делегация заявява, че на са му съобщавали за никакви танцьорки. Самата девойка твърди, че попада на дефилирането по погрешка. Но цялата комична ситуация поставя под въпрос нивото на безопасност на игрите.
Сочи 2014
Замисълът на организаторите е откриването да завърши с момент, в който пет светещи снежинки се превръщат в олимпийски кръгове. Но само четири от тях завършват трансформацията. Интересното е, че при прякото тв излъчване по държавната руска телевизия проблемът е "поправен" и зрителите виждат и петте кръга. Гафът обаче е видян по всички останали телевизии, които имат камери. Затова и последвалите коментари се приели с голямо учудване от руските зрители.