Медия без
политическа реклама

Футболен клуб бори расизма със съдебни искове срещу феновете

Ако някой изкрещи нещо такова, ще му искам милион долара, казва собственикът на "Бейтар" Моше Хогег

07 Февр. 2020Би Би Си
ЕПА/БГНЕС
Ултрасите от "Ла Фамилия" ограничиха действията си след мерките на Моше Хогег, но все още не е ясно как биха реагирали, ако "Бейтар" привлече играч от арабски произход.

Моше Хогег е човек с мисия. Той е спечелил милиони като предприемач в технологичния сектор, а през август 2018-а реши да инвестира във футбола. Но не в случаен клуб, а в "Бейтар" (Йерусалим), известен с крайните си антиарабски и антимюсюлмански възгледи, както и с расистки настроените си фенове. Хогег се заема да промени това и резултатът е изумителен.

"Бейтар" е може би най-големият футболен клуб в Израел и има историческа връзка с партията "Ликуд". Никога не е привличал играч с арабски корени. Феновете му са от всички части на страната, традиционно са от работническата класа. Много от хората по трибуните на стадион "Теди" имат надпис La Familia на фланелките си, който показва, че са част от крайните привърженици - ултрасите. Не сядат дори за секунда по време на мач, известни са с лоялността си, но и с расизма.

 

Част от публиката редовно скандира "смърт за арабите",

а на трибуните има транспаранти "Завинаги чисти".

 

Това е огромен проблем, с който предишните собственици на клуба така и не се справят. Моше Хогег опитва. 

"Имам нулева толерантност към расизма. Абсолютно нулева. И реакцията ми срещу расизма не е пропорционална. Изкрещяваш нещо расистко и ще те съдя за милион долара", казва той.

Той е напълно неизвестен за израелския футбол, преди да купи "Бейтар". Повечето фенове го подкрепят в опита му да промени културата на клуба, но има и такива, които са срещу него. Тук идва заплахата със съд. Хора, чието поведение е считано за дискриминационно, получават официални писма, които ги обвиняват в уронване на репутацията на клуба. Изправени пред потенциални огромни обезщетения, както и пред високите съдебни разходи, те отстъпват. 

"Не се опитвам да съсипя ничий живот, не опитвам да съм им баща и майка, не се опитвам да ги образовам, това не ми е работа. Но когато правиш нещо такова на стадиона, то се отразява лошо на цялата публика и на нацията, така че не мога да го приема", казва Хогег. 

Неговият безкомпромисен подход работи. Имаше само два случая с расизъм миналия сезон, а през този все още няма.

 

Семейства и спонсори, които се отдръпнаха от клуба

заради грозния му имидж, сега се връщат.

 

Хогег вярва, че завеждането на индивидуални дела е тактика, която клубове и федерации като ФИФА и УЕФА трябва да предприемат. Промяната се видя през ноември, когато новото попълнение Али Мохамед вкара първия си гол. Той е християнин от Нигер, но в началото фенове протестираха заради мюсюлманското му име. Реакцията при гола му е най-хубавият момент за Хогег в клуба: "Това е нещо огромно за "Бейтар" - играч с името Мохамед на екипа вкарва гол, а цялата публика скандира името му."

Според някои е нереалистично да се мисли, че влиянието на "Ла Фамилия" изведнъж е изчезнало и може ултрасите просто временно да приемат ситуацията. Истинският тест ще е, ако клубът подпише с израелец от арабски произход. Такива има в юношеските отбори на "Бейтар", но никой не стига до първия тим. Моше Хогег не дава гаранции, че това ще стане. Според него ще е расистки акт да привлече арабин само заради произхода му. Но иначе не се страхува да го направи: "Не ми пука за религията на играча, за цвета на кожата му. Важно е дали може да помогне на тима, дали е добър футболист."

Той казва, че е предложил договор на такъв футболист, който обаче е отказал, тъй като печели повече пари в Европа. Такъв трансфер може да разруши настоящата хармония в клуба. Спомените от 2013 г. още са пресни. Тогава

 

"Бейтар" взима двама чеченски мюсюлмани, а феновете не са доволни

и дори напускат стадиона след гол на единия от тях.

 

Гал Карпел от организацията за борба с расизма Kick it Out смята, че подобен трансфер може да доведе до конфликт: "Надявам се да стане, но едно е да ги убедиш да спрат с расистките скандирания и съм сигурен, че на някои от тях не им харесва. Ако дойде играч с арабски произход, това ще е последният тест и се страхувам, че има голям шанс Хогег да загуби тази битка. Ако я спечели, ще е нещо огромно. Никой не вярваше, че е възможно, сега вярваме, че има шанс."

Когато ултрасите от "Ла Фамилия" не са съгласни с ръководството, започват с късните съобщения и телефонни обаждания, а фенове стоят пред домовете на шефовете и плашат да ги запалят. Предишните собственици се отказаха заради това. Не е ясно дали ултрасите ще променят мисленето си за арабските играчи. Моше Хогег обаче няма намерение да прави крачки назад.

"Печелил съм преди и ще печеля пак. Никога няма да се спра да направя нещо, ако вярвам в него. Казах какво мисля за расизма и много от тях ме разбраха. Някои не, но въпреки това знаят, че трябва да оставят расизма вкъщи. Ако го направят на стадиона, ще се боря с тях колкото мога", завършва собственикът.

Ключови думи:

расизъм, футбол

Още по темата