Държавата увеличи премиите за младите олимпийски медалисти

22 Окт. 2018
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА

Спортният министър Красен Кралев обяви на профила си във "Фейсбук", че неговото ведомство ще увеличи премиите за участниците ни на младежката олимпиада в Буенос Айрес`18, а също така ще отпусне пари и за призьорите в смесените отборни надпревари, които по принцип не се зачитат за общото класиране по нации.

"Новата вълна в българския спорт настъпва (...) В Аржентина изпратихме 24 атлета, които се състезаваха в 14 вида спорт и спечелиха 10 медала - 5 златни, 3 сребърни и 2 бронзови. Толкова, колкото от всички младежки игри, проведени до момента", написа Кралев.

По принцип за добро класиране на младежки олимпиади индивидуално се полагат държавни премии по инструкцията за награждаване - от 10 000 лв. за титла до 1000 лв. за 8-о място. За "изключителни спортни резултати, които утвърждават авторитета на българския спорт в световен мащаб и издигат престижа на България", министерството увеличава тези премии, като титлата вече "ще струва" 15 000 лв. За призьорите в смесените състезания (те не са предвидени в инструкцията) също ще има пари, като златните медалисти в тях ще вземат по 10 000 лв.