Медия без
политическа реклама

Нашата полиция ни пази (но не може да лекува)

Защо на медиците, рискуващи живота си на първа линия, се подхвърлят трохи, а разхождащите се в парка униформени вземат бонуси безусловно

16500 полицаи без никакви условия получават по 650 лв. на месец заради епидемията.

Било е може би краят на 1986 г., когато легендарната първа директорка на НГДЕК Гергина Тончева каза в ефира на "Всяка неделя": "Горко на държава, в която милиционерите получават повече от учителите". 

Тончева вече от десет години не е директор и гимназията за древни езици е позагубила от блясъка си. Тя едва ли би се изненадала (а може би пък се е изненадала неприятно от липсата на еволюция!), така както и ние не се изненадваме, че над три десетилетия по-късно положението е sans changement. Все пак по върховете на държавата не от вчера доминират възпитаници на Висшия институт на МВР.

Но днес няма да говорим за учителите, макар че те също отнесоха и носят неадекватните институционални мерки по време на извънредно положение, принудени да влязат "в крак с времето" и на коляно да организират дигитално обучение. 

Че все още сме страна, в която милиционерите - пардон, вече полицаи - получават повече, в случая от лекарите, пролича и по време на пандемията. Прословутите 1000 лева, отпуснати от бюджета за медиците на първа линия, се оказаха

 

подхвърлени трохи

 

Към момента едва 3700 медицински лица са получили допълнително възнаграждение, въпреки че изложените на срещи с вируса в болниците, Спешната помощ и РЗИ са много повече. Че са изложени, ясно личи и по числата - лекарската гилдия вече даде две жертви от COVID-19, четиридесет са заразените във видинската областна болница, 48 - в "Пирогов". Има и в други градове и болници. Разбира се, масови тестове няма и за тях. 

За сметка на това има около сто и двайсет критерия тип "иглени уши" да заслужиш подаянието. Най-важното е, че те не се дават на лекар, а на брой болен от коронавирус. Медици от други отделения, които дават дежурства на триаж, не получават пари. Или сестри от шокова зала, които никога не знаят с какво точно е пациентът в ръцете им. В случай че дотук атмосферата не ви се струва достатъчно минирана - сумите се разпределят от директорите на болниците по тяхно усмотрение. Вместо да стимулират, тези пари доведоха до кавги и разделение, алармират от съсловието.

Тук не става дума за това дали част от медицинските специалисти у нас са алчни, корумпирани или пък арогантни с пациентите. Това са други системни проблеми, за които ресорното министерство от години си затваря очите - така както с широко затворени очи разписа проекта за строеж на нова детска болница върху една нефункционална и опасна 40-годишна съборетина. Иде реч за подкрепа на хора, които са изложени на очевиден риск - и които са главният капитал на държавата в съпротивата срещу най-опасната епидемия на последните 100 години.

 

Капитал, който се топи като лански сняг 

 

В същото време 16 500 полицаи, кризисните задължения на някои от които се изчерпваха с това да се разхождат в парковете (единствени в страната с това ексклузивно право!), да опъват ограничителни ленти и да правят учтиви - или не чак дотам - забележки на гражданите, безусловно получиха в сметките си по 650 лева. Не подценявам труда на полицая, особено в условията на извънредно положение. Но това не е точно първа линия. За него няма практически риск, сравним с този на лекаря. Но има пари - без условности, без делене и насъскване на едни срещу други в гилдията. 

Има и нещо повече - едно от най-големите пера в бюджета за извънредни разходи покрай коронавирусната криза (почти 330 милиона лева) е предвидено за стимулиране на извънредния труд на полицаи и военни. Това означава, че ще бъдат раздадени още доста средства в тази посока, тъй като дотук изплатените на полицаите еднократни премии са около 10 милиона лева. С предвидената сума изглежда предстои направо

 

хвърляне на пачки над жълтите павета

 

"Материално отговорните лица" в кабинета дават всичко от себе си в тази криза, за да надминат и собствените си рекорди по гьонсуратлък. Да оставим маргиналите, културата и техните дребни естетски неволи: бюджетът е актуализиран с милиарди, а ти се циганиш за 2-3 милиона лева за няколко хиляди медицински специалисти, които ако не измрат от коронавирус, ще си вдигнат шапката и ще потърсят късмета си зад граница, където отдавна трудът им е по-добре оценен.

Защото както преди няколко дни каза в интервю инфекционистът д-р Валери Велев - "Всяка вечер слушам за депутати, известни с това, че не ходят на работа и са собственици на телевизии, как даряват респиратори. Искам да видя

 

как ще купят и дарят медици"

 

От статистиката у нас виждаме, че системата разполага с повече легла, а вече и респиратори, от нужното. Не разполага обаче с достатъчно лекари и сестри, особено високоспециализирани кадри - анестезиолози, инфекционисти, молекулярни биолози и вирусолози, каквито са нужни за битката с коронавируса. Да не говорим за постоянния дефицит на хора в Спешната помощ или в общинските болници.

Още по-зле е сега, когато медици масово се заразяват и разболяват от коронавирус, оголвайки и без това рехавия фронт. Огнищата в болници не са дело на "диванната армия", която си ходи на село за Великден, а лична вина на институциите, които за два месеца карантина не успяха да подготвят и осигуряват оборудване, лични предпазни средства и относително приемливи условия за работа на медицинския персонал. 

За управляващите явно това не е проблем, стига да има служби, които да обезпечат с униформата и авторитета си единствените мерки, взети у нас за борба с епидемията - полицейските. Сега те лека-полека падат, тъкмо когато в България ярко са се разгорели няколко огнища на зараза - защото апокалипсис или не, трябва да се мисли за изборите догодина - и на гражданите не им остава друго, освен оптимистично да си припяват "Нашата полиция ни пази", и да четат в поощрените с 60/40 проправителствени медии агиографии за възпитаниците на школата в Симеоново

 

Още по темата