Медия без
политическа реклама

От народа - за народа: независимите щурмуват кота 0.4

Много адмирации във Фейсбук, малко бюлетини в урната – такъв е резултатът досега на непартийните кандидати

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Инициативен комитет, назовал се "Непослушните", внесе в ЦИК документите на Десислава Иванчева.

0.3% подкрепа, равни на 7-8 хиляди гласа – това е максимумът, регистриран от независим кандидат на европейските избори в България досега. Шестима непартийни претенденти се борят за много по-пълни урни през настоящата кампания. Но таванът трудно се пробива. Обикновено кандидатите тръгват с амбиции, възторгът на реални и виртуални приятели в интернет дава криле, преброяването на бюлетините обаче носи разочарование. И никой на следващите избори не ги помни (сещате ли се кои бяха независими кандидати през 2014 г.; за протокола - Виктор Папазов и Румяна Угърчинска).

Настоящият вот все пак е малко по-различен. Първо, защото шестимата независими кандидати са рекорд – толкова бяха в трите вота общо досега. Второ, състезават се национално известни люде като Десислава Иванчева и Николай Ненчев. Тя е с ореол на мъченица, а той разполага с цял БЗНС. Двамата или друг в навалицата може все някак да превземе кота 0.4.

 

За количеството на кандидатите допринесе прокуратурата,

 

тъй като едва ли Иванчева и Ненчев щяха да участват, ако не ги бе направила свои клиенти (с издигането си получават кратка пауза на делата).

Нека видим какви точно са посланията на независимите кандидати в настоящата кампания. Арена на агитацията им е основно Фейсбук.

Ненчев определено изненадва. Трудно се разбира по какви точно канали агитира, тъй като агитация почти липсва. Няколкото скорошни медийни изяви са съсредоточени около съдебното му дело. Все пак в откъслечни информации може да се прочете, че ратува за утвърждаване на европейската идентичност и прогрес на България. Въобще не е ясно защо се е кандидатирал като независим, след като е партиен лидер. Събития при него през последните месеци могат да вдъхновят единствено дейци на трамвайното дело: инициативен комитет издигна Ненчев, БЗНС го подкрепи, успоредно стана ясно, че…

 

Евгени Минчев е част от щаба

 

Сайтът на БЗНС мълчи за какъвто и да е предизборен живот на Ненчев, светският лъв обаче се похвали със съвместни снимки в социалните мрежи.

При Десислава Иванчева нещата са по-различни. Тя активно ползва интернет, включително с апели за дарения и събиране на застъпници. Макар да не е свободна (ефективен или домашен арест), Иванчева е намерила време да изработи програма. Структурирана е в няколко раздела. Така например във връзка със свободата на словото е обещано  създаването на ресорен еврокомисар. Иванчева се застъпва още за "мерки в защита на конкуренцията, които да не допускат големите корпорации да подкопават медийната независимост". Част от другите й послания са: "Забрана за внос в Европа на стоки, произведени с експлоатация в страни без никакви трудови стандарти"; "ефективни санкции за всички лица, заемащи отговорни държавни длъжности, които си позволяват да нарушават презумпцията за невиновност"; "оптимизиране и улесняване на механизмите за пряка демокрация".

Много активна е Ваня Григорова. Обикаля страната всекидневно, изнамерила e ресурси да прави кампания. Григорова е икономист към синдикат "Подкрепа", а също и бивш член на БСП, напуснал след назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Оглавява лявото сдружение "Солидарна България", чийто гуру преди години бе днешната звезда в листата на БСП Иво Христов. Мотото й е "Хората преди печалбите". Григорова предлага да не се допуска внос на стоки в ЕС от страни, в които масово се погазват трудови права (сходно с Иванчева). Настоява и за

 

еднакво заплащане за една и съща работа

 

в мултинационалните компании. В новия си мандат Европейският парламент би трябвало да приеме стълб за социални права, който да гарантира стабилна заетост на работниците. В кампанията си Григорова доста говори за този стълб, защото не иска да остане на хартия.

И още един ляв независим кандидат е на тепиха. По-скоро ляво-патриотичен – Минчо Христов. Някога бе член на българския парламент от "Атака", а скоро пробва да влезе в него чрез партия "Възраждане", сега той е забелязал обществено-политическа промяна. А именно: "Дойде времето на мажоритарните кандидати" (думи на Христов пред БНР). Може би заради това интернет петиция в негова подкрепа изрично уточнява: "Разчитаме на непартийните кандидати". В интервюто пред БНР стават ясни някои от точките, с които той ще преобразява Стария континент: "Ще предложа минимална европейска пенсия и минимална европейска заплата. Критичен съм към брюкселската бюрокрация, която има невероятни привилегии и огромни заплати. ЕП трябва да се обърне към гражданите". Христов негодува, че за всичко в България - от здравеопазването до телевизията – се плаща. Самият той води телевизионно предаване, което му дава шанс за прилично представяне.

Големите енигми са две – Христо Симеонов и Венислава Атанасова. Мъжът до миналата година е бил зам.-директор на Английската гимназия в Бургас, а дамата е афиширана като кандидат на българите от чужбина.

Симеонов, видно от личния му сайт, ръководи клуб „Посланици на Европарламента“ по програма на институцията. Там той е (само)изписан като "един съвременен будител". Програмата му включва: "отделяне на средства за изграждане на научни центрове по места с модерен дизайн, създаване на програма за стимулиране на обмена на социално-образователни инструктори и преподаватели в тези центрове"; "стимулиране на развитието на „зелени“ технологии в изостаналите региони чрез изграждане на подходящата енергийна инфраструктура и модерна производствена среда"; "поощряване на обмена на информация и опит в образованието и професионалното обучение по проблеми, които са общи за образователните системи". Симеонов присъства ненатрапчиво в интернет,

 

натрапчиви са сложните изречения в духа на брюкселския сленг,

 

които изобилстват в програмата му (горепосочените са значително олекотени).

Атанасова пък смята да насърчава интернет демокрацията. Самата тя е издигната след фейсбук анкета от хора, които през последните месеци организираха протести в София. "Приоритетно ще подавам сигнали за корупцията, която се извършва по високите етажи на властта в България. Разбира се, за всеки проектозакон ще питам гражданите как да гласувам чрез анкети, които ще осъществяваме в началото в нашите страници, а впоследствие ще разработим съвременни инструменти, чрез които да ги запитваме. В Европарламента ще гласувам с гласа на мнозинството от анкетата. Ще дарявам 50% от възнаграждението си във фондация за развитие на пряката демокрация в България. С тези средства ще финансираме независими кандидати на следващи избори", са част от намеренията й, обявени пред сайта "Барикада".

"От народа – за народа" – такъв лозунг е изписан до лика на Атанасова на илюстрации в интернет. Но няма съмнение, че и останалите кандидати са народни синове и дъщери, които за народа живеят, не в свои светове.

Още по темата