Медия без
политическа реклама

Медицинският надзор най-сетне се заема с тъканните банки

Родители сезираха прокуратурата заради затворената "Крио сейв"

Илияна Кирилова

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН) започна извънредна проверка на тъканните банки, които вземат и съхраняват проби от пъпна връв. Това съобщиха от агенцията. Нареждането на шефа на ИАМН Росен Иванов идва 2 месеца след като от "Тъканна банка крио център България" (ТБКЦБ) поискаха да бъде отменено разрешението им за дейност. Тази тъканна банка е българският клон на "Крио сейв", които в момента имат проблеми в цяла Европа, а швейцарските здравни власти настояват за криминално разследване. От "Крио сейв" твърдят, че всички проби, пазени от тях, са преместени в Полша и препращат всички въпроси за съдбата на съхранения материал към полската банка PBKM. Не е ясно дали лицензът на ТБКЦБ вече е отнет, тъй като от дружеството не са изпълнили изискванията за това. От ИАМН не отговориха на въпросите на "Сега" по темата.

От ИАМН ще проверяват дали всички тъканни банки в страната спазват законовите изисквания за оборудване, квалификация на персонала, донорските досиета, редовното водене на изискуемите регистри, отчетността към агенцията. В България 11 тъканни банки се занимават със стволови клетки от пъпна връв, като 6 от тях съхраняват биологичен материал в България, а пет - в страни от Европейския съюз.

От агенцията обещават резултати от проверката в средата на ноември. Досега оттам уверяваха, че няма проблеми с дейността на ТБКЦБ.

Активността на ИАМН идва, след като 110 родители настояха за проверка заради казуса "Крио сейв". Те се оплакват, че нямат данни дали пробите на децата им са успешно прехвърлени, нито имат нормална комуникация с банката. Наскоро стана ясно и че НАП търси 2.6 млн. лв. ДДС от дружеството и сметката му е запорирана. Родителите, които се организират във Фейсбук група, са сезирали и прокуратурата заради притесненията си, че са станали жертва на финансова и медицинска измама. Още през 2017 г. семейство се е обърнало към Софийската районна прокуратура със сигнал за дейността на ТБКЦБ, но по него е постановен отказ да бъде образувано разследване, научи "Сега".

Освен от медицинския надзор сега 110-те родители настояват още за реакция от министъра на здравеопазването и ресорната парламентарна комисия. Както и за законодателни промени, които ще минимизират възможностите от злоупотреби в сферата. В парламента от началото на септември отлежава депутатски въпрос по темата към министър Кирил Ананиев. Според сайта на Народното събрание "очакваната дата на отговор" е 13 септември. Такъв обаче все още няма.

 

ОТ СИГНАЛА

През последните седмици поетапно започват да стават публично известни изключително притеснителни факти, повдигащи въпроси и за извършено престъпление със средства на български граждани, посочват в сигнала си родителите:

- Сметките на ТБКЦБ са запорирани от НАП от 2017 г. заради ревизионен акт за дължим ДДС за около 2.6 млн. лв. При сключване на договори за разсрочено плащане на сумите по договора (равни вноски за срок от 24 месеца) някои от клиентите са насочени да превеждат по сметките на други компании – "Новакон България" ООД, чието седалище и адрес на управление съвпадат с тези на ТБКЦБ. Няма никаква информация къде са отивали реално средствата, кой и как се е разпореждал с тях. 

При наличие на блокирани сметки не е ясно как са осигурявани средства за съхранение на взетите проби. Ако това не е ставало на благотворителна база, следва въпросът запазвани ли са изобщо кръвните проби, щом реално не е имало пари за това. Самият изпълнителен директор на ТБКЦБ и медицински директор на "Крио сейв" за Европа Асен Пачеджиев признава пред в. „Сега“, че „във всеки друг случай има сериозен риск парите на клиента просто да потънат незнайно къде...“.

Компанията крие и подвежда клиентите си и с информация. В официалното писмо от “Крио сейв от 26 юни се казва само, че, преди да стартира местене на пробите, е извършен одит в РВКМ. Пред в. "24 часа" Пачеджиев обяснява, че пробите всъщност са преместени още през април-май. Към края на септември за нито една от тях няма информация дали реално това е така.

- Има казус и с кръвта, вземана от майките за изследване непосредствено преди раждането. Според Пачеджиев тя не е изследвана и по тази причина пробите от 2018 и 2019 г. са поставени под карантина. Без това изследване клиентите на фирмата не могат да получат и сертификат за съхранените си проби, който е необходим при освобождаването им при евентуална нужда от лечение. Клиентите не са информирани за този проблем при сключване на договорите с фирмата.

 

КЛИЕНТИ

От 2010 г. до 2018 г. от българския клон на "Крио сейв" са взети общо 4533 проби от кръв от пъпна връв и 3836 проби от тъкан от пъпна връв. Пробите от последните 2 години се оказват под карантина, тъй като не е правено изследване на майчината кръв, като родителите, доверили се на банката, непосредствено преди спирането на дейността й, нямат никаква информация за пробите си.

 

ПРИКАЗКИ

Самият изпълнителен директор на ТБКЦБ Асен Пачеджиев в интервю за БНТ отпреди 8 години обяснява, че "ако някоя банка фалира и се наложи прехвърляне на стотици и хиляди проби на друго място (какъвто сега е случаят с "Крио сейв", б.а.), това е много трудно осъществимо поради големия риск". Той допълва, че при местенето има вероятност за температурен стрес и компрометиране на пробите. И че родителите трябва да избират много внимателно тъканната банка.