Медия без
политическа реклама

В сделката за Нова тв ще се види (не)зависимостта на КЗК

Ако комисията спазва собствените си критерии, братя Домусчиеви трудно ще се сдобият с телевизията

Илияна Кирилова
Кирил Домусчиев в амплоато му на лидер на близката до управляващите работодателска организация КРИБ

Опитват ли се управляващите в България да контролират медиите и да се месят в бизнеса на собствениците и в работата на журналистите? За огромната част от гражданите отговорът е очевиден въпреки неуморното натякване на премиера Бойко Борисов, че нито той, нито министрите му се бъркат в тази сфера и че всички аномалии в нея се дължат на интересите на работодателите и на професионализма на работещите. Действителността обаче е много по-красноречива от опорните точки на политиците. През следващите месеци тя ще даде възможност на всички да се уверят дали думите на Борисов са истина, или точно обратното - заради неговото управление България е на плачевното 111-о място в класацията на "Репортери без граници" за свобода на медиите.

До края на май се очаква да стане ясно дали Комисията за защита на конкуренцията одобрява намерението на братята Кирил и Георги Домусчиеви да купят компанията, собственик на Нова телевизия – "Нова броудкастинг груп" АД, от досегашния й притежател – шведската група "Модерн таймс груп" (MTG). Официалният анонс за старта на сделката бе направен миналия петък. От него се разбра, че MTG се готви да продаде своите 95% от "Нова броудкастинг груп" на "Адванс медия груп". Второто дружество е създадено преди няколко месеца и е дъщерно на холдинга "Адванс Пропъртис" на бизнесмените Домусчиеви.

"Адванс Пропъртис" притежава 117 компании в 23 държави, опериращи в 10 сектора, сред които фармацевтична индустрия, корабоплаване, пристанища, недвижими имоти и производство на електроенергия. "Продажбата подлежи на одобрение от местните регулаторни органи, което се очаква да стане до края на второто тримесечие", заявиха от шведска страна. От българска допълниха, че "Адванс медия груп" иска да купи 100% от "Нова броудкастинг груп", което означава, че са договорени и 5-те процента на изпълнителния директор на фирмата – французина Дидие Щосел. Общата цена на сделката е 185 милиона евро.

Ако КЗК спази собствените си критерии от предишния опит за продажба на "Нова броудкастинг груп", сделката с Домусчиеви не би трябвало да се осъществи лесно и без допълнителни условия. А може би и въобще не би трябвало да се осъществи. През юли м.г. комисията отказа на чешкия милиардер Петер Келнер сходна сделка за Нова тв и фирмите около нея на същата цена. Пет месеца по-рано той бе поискал да придобие медийната компания и мобилния оператор "Теленор". На практика тогава КЗК спря медийната част от трансакцията с аргумент, че Келнер вече присъства на медийния пазар у нас с дружеството за сравняване на цени www.pazaruvaj.com, чиято централа е в Унгария, и с извода, че с придобиването на Нова тв и ко чехът ще заеме твърде големи позиции на медийния и рекламния пазар у нас.

„В конкретния случай следва да се отчетат водещите позиции на придобиваната "Нова броудкастинг груп" в областта на медийните услуги, което от своя страна повдига основателни опасения за ефекта от сделката върху конкурентната среда“, пише в тогавашното решение на КЗК. Всичко това се случи, въпреки че Келнер нямаше други дружества у нас и че в България работеше само със споменатата платформа, която по данни на КЗК има дял между 0 и 5%. В крайна сметка обаче комисията му отказа с пояснение, че „значителният брой средства за масова информация, с които ще разполага обединената група, ще й даде съществено предимство пред останалите участници, предоставящи медийни услуги“. След обявяването на решението компанията на Келнер съобщи, че ще обжалва, но през януари т.г. MTG оповести, че се отказва от сделката и ще търси друг купувач. Месец по-късно той се появи в лицето на Кирил и Георги Домусчиеви.  

Ако КЗК спази същите стандарти за оценка на покупко-продажбата, би трябвало да й направи впечатление, че концентрацията на бизнеса на Домусчиеви с телевизиите и сайтовете около Нова тв ще доведе до много по-големи финансови и други преплитания, отколкото това можеше да се случи с появата на Келнер. Освен че Кирил Домусчиев е председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), той вече има доста сериозни интереси на телевизионния пазар у нас. За разлика от Келнер, който оперираше само с малък сайт за сравнение на цени, фирма на Домусчиев притежава правата за телевизионно разпространение на мачовете от родното футболно първенство. Те са в ръцете на компанията "Футбол про медия", която е част от споменатия холдинг "Адванс пропъртис". Чрез "Футбол про медия" Домусчиеви предоставят от години правата за излъчване на двубои от ранга на "Левски"-"ЦСКА-София", "Ботев" (Пд)-"Локомотив" (Пд) и т.н. на платените телевизии "Диема спорт". Същите са част от групата на Нова телевизия, която сега Кирил и Георги Домусчиеви искат да купят. Ще бъде любопитно да се види оценката на КЗК за подобна свързаност и дали очакваната концентрация няма да доведе до "съществено предимство пред останалите участници, предоставящи медийни услуги".

Ако обаче искането на братя Домусчиеви мине безпроблемно през КЗК, това ще е ясен знак за няколко неща - че от първия до последния ден операцията по продажбата на Нова телевизия не е просто бизнес. И че шефът на КРИБ не е обикновен купувач, а фаворит на властта. А това, което не е позволено на външния инвеститор, който по-трудно може да бъде направляван и контролиран, е напълно позволено на познатия и удобен български олигарх.

Преди да се стигне до обявяването на Домусчиеви за бъдещи собственици на Нова тв, досегашните й мениджъри направиха достатъчно, за да я предадат в удобен за управляващите вид. От програмната й схема постепенно отпаднаха критичната към тях водеща на сутрешния блок "Здравей, България" Анна Цолова, която не работи в Нова тв от 2017 г. През лятото на м.г. пък бе обявено, че от екран пада предаването "Часът на Милен Цветков" и че на журналиста е предложена роля на коментатор по лайфстайл теми в развлекателния блок "На кафе с Гала". Последната "корекция" в правилната за силните на деня посока бе свалянето от екран на „Господари на ефира”, което бе едно от последните в ефира, занимаващи се с разследвания и критични разработки.  

 

Какво минава в ръцете на Домусчиеви

 

7 телевизии - Нова телевизия, „Диема“, „Кино Нова“, „Диема Фемили“, „Нова спорт“, „Диема спорт“, „Диема спорт 2“ плюс сайтовете към тях - www.novatv.bg, www.play.novatv.bg, www.play.diemaxtra.bg, www.novanews.bg, www.nova.bg, xfactor.novatv.bg, kinonova.bg, www.diema.bg

 

Сайт за видеосподеляне - www.vbox7.com

 

Новинарски и информационни сайтове - www.vesti.bg, www.dariknews.bg, www.gong.bg, www.sinoptik.bg, www.pariteni.bg , www.edna.bg и др.

 

Електронна поща - www.abv.bg

 

Продажба на ваучери - www.grabo.bg 

 

Сравняване на цени- sravni.bg плюс дялове в още около 15 сайта

  

Още по темата