Кремъл води най-мащабната информационна война срещу Украйна, ЕС и САЩ и тя е на стойност около 600 млн. евро годишно.
Това сочи доклад на университета Лунд в Хелзингборг (Шв), който разкрива подробни данни за руската инфраструктура за цифрова война, въз основа на над изтекли документи от Агенцията за социален дизайн (SDA), работеща в тясно сътрудничество с Кремъл. Обстойният анализ на документите е направен от Джеймс Памент и Дарежан Цурцумия от Инстиута за изследване на психологическата защита към университета.
Според разкритията, това е най-усъвършенстваната и мащабна операция за информационна война от 2016 г. Между януари 2023 г. и април 2024 г. Центърът SDA е произвел: 139 293 единици съдържание; 10.29 млрд. глобални точки на контакт с аудиторията; 57 млн. автоматични и живи коментари; 1.6 млн. телефонни обаждания, насочени към украински абонати.
SDA функционира като хибрид между дигитална рекламна агенция и военно звено за психологически операции. Нейните кампании са разработени с маркетингова изтънченост и шпионска прецизност. SDA не действа самостоятелно, а координира действията си с други формирования, като "Диалог" и "Структура" - всички в рамките на пропагандната мрежа, управлявана от Сергей Кириенко (62 г.), бивш премиер на Русия, а сега първи зам.ръководител на администрацията на президента Владимир Путин. И всичко това струва 600 млн. евро годишно.
Техническата поддръжка се възлага на фирми като Brand Analytics (мониторинг на социалните медии) и Fasttrack/Masterbot (инструменти за автоматизация).
Стратегията на SDA е изградена около три стълба: Фабрика за съдържание - масивна, индустриална система за производство на статии, мемета, видеоклипове и дийпфейкове, включително съдържание с добавена реалност; Мрежа за доставка - координирана система, включваща армии от ботове, таргетирани реклами, “спящи групи” в социалните медии и клонирани уебсайтове; Психологическа война - с индекс за проследяване на емоционалните реакции с цел адаптиране и засилване на психологическото въздействие.
Основните цели включват: подкрепа на крайно десни субекти като AfD (Германия) и Национален съюз (Франция); накърняване на морала и ръководството на украинската армия; влияние върху избирателите на републиканците в САЩ и изборите през 2024 г.; оформяне на наративи преди изборите за Европейски парламент.
Техниките на въздействие са: локализирани и хиперлокализирани послания (напр. в конкретни германски региони); демографско сегментиране (напр. руска диаспора в съответните държави, малцинства); специфични стратегии за платформите TikTok, "Телеграм", "Фейсбук"; активиране в реалния свят (протести, петиции, графити).