Медия без
политическа реклама

Фарид Чехаб: Строим мостове над 21ви век

13 Май 2019
Фарид Чехаб e хоноруван председател и съветник на Борда на Leo Burnett MEA. Роден в Ливан и отраснал в Бейрут, Фарид Чехаб завършва Публично право и Политически науки. Освен привилегията да допринесе към философията на Leo Burnett WorldWide, той е избран в “House of Fame” на фестивала Golden Drum 2009 и е обявен за “Man of the Year” от списанието Arab Ad през 2010. Той стои зад повече от 12 регионални и международни кампании, някои от които са актуални и до днес. Фарид изпитва особена страст към политическите комуникации и работи като съветник на един от президентите на Ливан, както и на няколко добре познати политически фигури в страната. Зад себе си има няколко регионални и международни конференции в сферата на комуникациите, в които участва като лектор. Някои от тях са „The knife and the sharpener”, “Nobel or Cannes”, “The Mother-of-all-Integration”, “Brand building – The New World”, “Welcome to the 21st Century”, “Soldiers or Commandos”, “10 ways for one million returns”, “Chief Inventor Officer”, както и най-скорошната в Харвард – „From chaos to creativity”. През 2011 издава първата си книга „A Bet for a National Conscience”, през 2016 – “Of Happiness and Ideas” и през 2018 публикува „A Bridge over the 21st century”.

В началото на Юни в рамките на фестивала ФАРА 2019, Фарид Чехаб ще изнесе лекция по темата „Строим мостове над 21ви век“, посветена на дигиталната революция, как тя променя ежедневието и начина, по който мислим и действаме в професионален план. Не е необичайно всеобщото притеснение за бъдещето, породено от лавината от информация и множеството въпроси, чийто отговор не знаем.

Разговаряме с г-н Чехаб за бъдещето на комуникационните стратегии и настъпващите промени в сектора:

СЕГА: Г-н Чехаб, преди да пристъпим към основната тема - как решихте да приемете поканата за участие във ФАРА 2019?

Случи се на фестивала Golden Drum 2018 в Портрож. Един господин от България ме заговори и ми предложи да бъда лектор на креативен фестивал в България. Изкуших се да посетя вашата страна, която не познавах. Веднага се съгласих.

СЕГА: Плашещ ли е 21ви век за професионалистите в сферата на комуникацията?

Ние живеем в ера, която е обсебена от междуличностен страх и тревожност, произлизаща от нарастващата дигитализация в нашия живот – както в личен, така и в професионален план. Ние, комуникационните професионалисти, споделяме този страх. Но самата дума „професионалист“ е грешна. В този нов свят, професионалисти не съществуват, само начинаещи. Тези, които се учат по-бързо от останалите, оцеляват. Това правило важи за всички умения, включително и в сферата на комуникациите.

СЕГА: Прагматизъм или креативност – какъв е правилният подход към създаване на успешна комуникационна стратегия?

Нито единият, нито другият. Хуманизмът е отговорът. Първоначалната идеята на креативността в рекламата е да променя човешки животи. Това може и да остане като основно правилно. Въпросът е как? Хуманизмът е в основата на уравнението. Как може да изградим комуникационни стратегии, които да променят живота ни в предстоящата Трета индустриална революция? „Строим мостове над 21ви век“ е опитът ми да отговоря на този въпрос.

СЕГА: Живеем във време, в което обратната връзка от потребителите е водеща в процеса по разработване на продукт. Вие имате впечатляващ опит в сферата на политическите комуникации, а политиката в днешно време все повече наподобява продукт. В този ред на мисли, политическите платформи влияят ли се от потребителското поведение и обратна връзка?

Както Вие сами казахте, обратната връзка от потребителите се е превърнала в основна двигателна сила. Дигитализацията превръща обществото в пряк отговорник за икономиката и бъдещето на брандовете. За пример ще дам Франция и „Жълтите жилетки“. Навлизаме във време на споделена икономика. Да споделяш, означава да участваш. Участието е признак на човешка мобилизация. Същото се отнася и за политиката. Политиците, както и рекламистите ще осъзнаят, че истината може да бъде открита в обратната връзка на хората, в невиждани до сега обеми. Говорим за дигитална демокрация. Тя все още е в зародиш. Но ще облагодетелства както политиците, така и брандовете. На една от моите конференции, говорих за брандовете като новите лица в политиката. Това беше преди четири години. Сега настъпи времето за реализация на казаното.

СЕГА: Направете предсказание: Какво ще е най-голямото предизвикателсвто, с което ще се сблъскат комуникациите в близките години?

Бих предположил, че ще е изграждането на бранд в социалните медии. Агенцията, която успее да се справи с това начинание ще бъде лидер в новата комуникационна индустрия. Но не сме там все още.

СЕГА: Подскажете ни – с какво ще ни изненадате по време на лекцията?

Ако кажа, ще разваля цялата изненадата.


Можете да научите още за фестивала на официалния сайт на ФАРА 2019