Медия без
политическа реклама

"Effie България" не е просто награда, а подкрепа за развитие

У нас вече има компании, които не говорят за потребители, а за хора, разказва членът на журито Калина Жулева

Калина Жулева

- Г-жо Жулева, мотото на тазгодишния конкурс за наградите „Effie България“ e: "Успешните кампании се познават от пръв поглед". Какво иска да ни каже то?

- Ако една кампания е успешна, по някакъв органичен начин тя грабва вниманието ти, докосва емоциите. Мисля, че едно такова мото свързва доста добре креативността на една кампания и резултатите от нея. Наградите, които се организират от Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА), са символ на успешната маркетингова комуникация и фокусират вниманието върху най-ефективните и работещи идеи. През 2019 г. събитието се реализира съвместно със Saatchi & Saatchi Sofia, част от комуникационна група "Publicis Groupe България".

- Кои са категориите, в които участниците могат да подават своите предложения?

- Агенции и рекламодатели могат да подават заявки за участие с проекти в 5 категории: „Стоки“, „Услуги“, „Промоции“, „Корпоративни комуникации“ и последната - „Социална, медийна, политическа“. Първият срок за подаване на заявки и материали е 7 октомври, вторият – 14 октомври, и последният е 22 октомври.

- Коя от петте категории очаквате да е най-оспорвана?

- Традиционно финансовият сектор и телекомите са сред най-активните участници. Конкуренцията в тези сектори е голяма и това кара рекламните агенции да търсят все по-добри и нови решения. Всичко там задължително се замерва преди и след кампанията, което прави участията много ориентирани към резултатите. Нямаме още заявките, за да го кажа със сигурност, но от тях със сигурност очаквам интересни неща.

- Какво ще е най-важното нещо за вас при оценката на кандидатурите?

- За мен водещото ще е стратегията и връзката между това, от което хората имат нужда, и по какъв начин кампанията, услугата или продуктът решава някакъв техен проблем. Ефективността се измерва именно с това доколко състезаващата се агенция е задоволила потребностите на някакви хора, потребители, клиенти.

- Защо за комуникационните агенции е полезно да участват в „Effie България“?

- Много полезно е по няколко причини. Това е начин да споделяш идеи, да се учиш от другите, да се развиваш, да продължаваш да мислиш все по-стратегически. Радвам се, че от година на година интересът към конкурса става все по-голям, а нивото се качва. Ползата е както за агенциите, така и за рекламодателите.

- Имате ли наблюдения дали отличена агенция след това извлича ползи от успеха си?

- Убедена съм, че всички отличени агенции за ефективност имат голяма полза от това. Аз самата съм била в тази позиция. Когато отидеш впоследствие при клиент и той те попита: "Как мога да съм сигурен, че това, което предлагате, е добро?", един от начините е, ако вече сме доказано ефективни. Според мен успех в „Effie България“ вдига самочувствието, позволява да си по-убедителен, дори и с по-малко думи, че идеите ти работят.

- Има ли примери, в които българска рекламна агенция печели клиенти в чужбина и работи навън?

- Разбира се, има много такива примери. От години имаме доста добра репутация, особено като креативност.

- Може ли да се каже, че след 11 г. присъствие в България „Effie България“ са се превърнали в синоним за значим конкурс?

- Със сигурност. Също така може да се каже, че „Effie България“ налагат критерии и да не оставят бранша да стои на едно ниво. Ежегодно наградите налагат нови стандарти, след което е важно всички ангажирани в процеса да се съобразяват с тях, да следят новостите, да ги прилагат и т.н. Знам, че от няколко години конкурсът организира специални работилници, в които споделя световен опит, насърчава агенциите да участват и да се развиват. Правят всичко възможно, за да повдигат нивото.

- Според вас кой се развива по-бързо - бизнесът в България или рекламните агенции, които го обслужват?

- Според мен стремежът е агенциите да дават най-доброто от себе си, за да бъдат добри партньори, като това е двустранен процес. За да бъде успешна една кампания или бизнес, в лицето на агенцията трябва да се търси партньор, който да помогне на бизнеса да бъде успешен, а не да е просто подизпълнител, който харчи някакъв бюджет. За съжаление, все още има примери и за второто. Такива няма да има обаче в конкурса „Effie България“. За да има ефективност, очевидно и от двете страни е имало еднакви цели и споделен интерес. От всичко това печелим ние, потребителите.

- Занимавате се с дизайн на услуги. Какво означава това?
- Дизайнът на услуги и бизнес развитието през дизайн е нов етап от развитието на комуникациите. Това, което ние правим, е маркетингът и комуникации да бъдат интегрирани още при създаването на услугите и продуктите. Партнирам си с реалния бизнес, занимавам се с иновации, със стартъпи. Границата между услугата или продукта и неговата комуникация е изключително слята и така се развива светът. Увеличава се броят на агенциите за сървис дизайн, каквито в България все още няма много. Като всяко ново нещо то има нужда от време, за да се развие. Преди 5 г., когато започнах да се занимавам с дизайн на услуги и дизайн мислене, всички ме гледаха странно. Сега хора от различни бизнеси вече сами ме питат как мога да им помогна. Разбира се, в България винаги е имало по-напредничаво мислещи фирми, които отдавна се възползват от новите методи за правене на бизнес. Те вече гледат от гледна точка на потребителя, дори не го наричат "потребител", а говорят за "хора". Създават своите услуги съвместно с тях чрез комуникации, не им ги налагат.

Повече за Effie България можете да намерите тук.