Медия без
политическа реклама

Тереза Мей искала да преговаря с всяка държава от ЕС за Брекзит

Брюксел подозира британски спецслужби в шпионаж заради странен теч на документи

17 Авг. 2018
ЕПА/БГНЕС
Британският премиер Тереза Мей искала да преговаря за Брекзит директно с лидерите на останалите 27 страни от ЕС.

Британският премиер Тереза Мей е изразила желание да преговаря за Брекзит директно с лидерите на всяка от държавите членки на ЕС по време на неформалната среща на върха, която ще се състои в края на септември в австрийския град Залцбург, съобщи в. "Гардиън". Така тя се надявала да сложи край на застоя, в който се намират преговорите за излизането на Великобритания от общността. Европейски висши служители обаче категорично са отхвърлили предложенията на Тереза Мей  да води директни разговори за Брекзит с останалите 27 държавни и правителствени ръководители в Залцбург.  Официалните разговори се водят от главния преговарящ от името на ЕС Мишел Барние. Мей може да уведомява лидерите на ЕС за плановете си, но не и да води преговори с тях поотделно.

Този подход трябва да се запази и в Залцбург на неформалната среща на лидерите от ЕС на 20 септември, която според първоначалния план ще е посветена на миграцията. Срещата е организирана от Австрия, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. Разговорите ще се състоят четири седмици преди срещата на върха на ЕС в Брюксел, когато според Барние трябва да бъде обявено споразумението между ЕС и Великобритания за Брекзит. В Брюксел обаче очакват срокът да бъде удължен до ноември или дори до декември.

Междувременно стана ясно, че преговарящите за Брекзит от страна на ЕС имат съмнения, че са подслушвани от британските тайни служби, писаха медиите на Острова. Съмненията били изразени на срещата на 13 юли в Брюксел от Сабине Веянд, заместничка на главния преговарящ Мишел Барние. Основание за това е фактът, че властта в Лондон е знаела за съдържанието на секретни документи само часове след като те са били раздадени на европейските преговарящи. Те съдържали отрицателна оценка на ЕК за британските планове за оставане в единния пазар на стоки. Великобритания незабавно е поискала да не се публикува това становище, тъй като сериозно ще навреди.