Медия без
политическа реклама

Румъния ще забрани износа на дървесина извън ЕС

Букурещ търси начини да ограничи безразборното изсичане на гори от дървената мафия

09 Дек. 2019
Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)
Шпалир от дървени трупи край горските пътища в Карпатите.
Румънското правителство обмисля забрана на износа на дървесина в страни извън ЕС, обяви новият екоминистър Костел Алексе.
„След като влязох в министерството, помолих колегите от Генерална дирекция "Гори" да проучат забрана за износа в страни извън общността. За жалост ЕК не позволява забрана на какъвто и да било износ в рамките на общността. Но за нас това е важно, защото значителни количества дървесина се изнасят извън територията на ЕС“, обясни министърът.
Румънските власти търсят решения на проблема с обезлесяването на страната и ограничаване на нелегалното изсичане, което според някои оценки се равнява по обем на законната сеч.
Миналата седмица президентът Клаус Йоханис заяви, че незаконната сеч трябва да бъде спряна и че е изискал от министъра на екологията да предприеме мерки. „Данните са плашещи. Незаконната сеч се равнява по количество със законната и това трябва да спре“, каза президентът.
В началото на ноември хиляди румънци излязоха на протест в Букурещ срещу незаконното изсичане на горите и актовете на насилие, на които в последните месеци са подложени лесничеи и служители в горските стопанства в страната.
Двама горски пазачи бяха убити в последните месеци от дървената мафия, а шестима служители в горски стопанства са станали жертва на бракониери през последните години по данни на профсъюза на горските пазачи. 650 служители пък са били обект на побои, нападения с брадви, ножове и огнестрелно оръжие, след като са засичали незаконни секачи. Между 3 и 8 хектара гора в Румъния се изсичат всеки час, а годишно „изчезват“ до 20 млн. куб. м дървесина, сочат данни на „Грийнпийс“. В страната няма добра система за видеоконтрол на горите. ЕК неколкократно предупреди Румъния да спре масовата сеч.

65% от девствените гори в Европа се намират в Румъния. Но само 20% от тях са включени в националните паркове. До 1990 г. горите бяха държавна собственост, но половината вече са приватизирани и властите трудно контролират горския бизнес на частниците. Един от най-големите купувачи на румънски дървен материал е Австрия, за която износът не може да се забрани.

---------

Клаус Йоханис: "Незаконната сеч вреди на водите, горите и почвата в страната и затова представлява заплаха за националната сигурност.