Медия без
политическа реклама

Мръсният въздух убил 400 000 европейци за година

България е сред 7-те страни с най-лошо качество на въздуха, сочи доклад на евроагенцията по околна среда

17 Окт. 2019
ЕПА/БГНЕС
Кармену Вела, еврокомисар по околната среда: "Недопустимо е който и да било от нас да се тревожи дали обикновеното действие - дишането, е безопасно или не. Трябва да работим по-усърдно всички заедно, за да може европейските стандарти за качество на въздуха да се спазват навсякъде."

Лошото качество на въздуха през 2016 г. е довело до най-малко 400 000 преждевременни смъртни случая в Европа, а почти всеки европеец, който живее в град, е изложен на замърсяване, което надвишава здравословното ниво, обяви в доклад Европейската агенция за опазване на околната среда (EEA). "Замърсяването на въздуха в момента е най-големият риск за околната среда, що се отнася до здравето на хората", се казва в доклада.

България е сред страните с най-силно замърсен с фини прахови частици въздух, става ясно от доклада. По данни от 2017 г. в България нивата на фини прахови частици са били над ограниченията, въведени на европейско ниво. Другите страни с мръсен въздух са Хърватия, Чехия, Италия, Полша, Румъния и Словакия. България заедно с Унгария, Полша и Словакия все още не е постигнала и нормата за ЕС от 2015 г. за излагане на гражданите на фини прахови частици в рамките на период от 3 г.

Европейското законодателство изисква държавите членки да оценят риска от редица замърсители, включително озон и прахови частици, и да предприемат подходящи мерки. През юли Европейската комисия поиска от Европейския съд да предприеме действия срещу Испания и България заради лошото качество на въздуха в тези страни, предупреждавайки, че техните власти не са успели да защитят гражданите си от замърсяване.

Според доклада България заедно с Косово, Сърбия, Албания и Северна Македония отчитат най-високи нива на преждевременна смъртност и съкращаване на живота заради излагане на въздействието на фини прахови частици. 13 100 смъртни случая, свързани с тяхното въздействие, са отчетени у нас през 2016 г. 1100 души са починали преждевременно заради вредния ефект от азотния диоксид и 280 души - заради озона. 

Авторът на доклада и експерт по качеството на въздуха Алберто Гонсалес Ортис оценява, че въпреки, че нивото на опасни и вредни частици в градовете намалява, това не се случва достатъчно бързо. Той подчерта, че стандартът на Европейския съюз все още не е достигнат и Европа е далеч от стандартите на Световната здравна организация.