Медия без
политическа реклама

Крайнодесните влизат в парламента в Испания

Социалистите спечелиха парламентарен вот за първи път от 2008 г.

30 Апр. 2019
Лидерът на испанските социалисти Педро Санчес поздравява привърженици в изборната нощ. Партията печели избори за пръв път от 2008 г.
ЕПА/БГНЕС
Лидерът на испанските социалисти Педро Санчес поздравява привърженици в изборната нощ. Партията печели избори за пръв път от 2008 г.

Социалистическата партия в Испания спечели предсрочните парламентарни избори, проведени в неделя, но не успя да получи достатъчно гласове, за да управлява самостоятелно, съобщиха информационните агенции. За пръв път от 1975 г., когато почина диктаторът Франсиско Франко, крайнодесните влизат в испанския парламент. Крайнодясната партия "Вокс" получи подкрепата на 10.3% от гласувалите и ще има 24 депутати. Според анализаторите тя е отнела част от разочарованите избиратели на Народната партия. Каталунските сепаратисти ще имат около 15 депутати в националния парламент, сочат предварителните данните от вота в неделя. 

Избирателната активност беше 75.8%. Социалистите взеха 29% от гласовете на избирателите, което означава, че ще имат 123-ма депутати в 350-членния парламент. Най-вероятна е коалиция с лявата формация "Подемос", която получи 14.3% от гласовете и ще има 42-ма народни представители, но дори и така двете партии няма да съберат 176 депутатски гласа, за да управляват с мнозинство. Лидерът на формацията Пабло Иглесиас вече изрази готовност за съюз със социалистите.  

Социалистическо правителство може да има мнозинство, ако обедини сили и с класиралата се на трето място либерална партия "Сиудаданос", която взе 15.9% от гласовете и ще има 57 места в парламента. Лидерът й Алберт Ривера обаче остро критикува решението на социалистическия лидер Педро Санчес да си сътрудничи със сепаратистите в Каталуня и обяви, че няма да участва в коалиция, оглавявана от победителите в неделния вот. Санчес, чиято партия печели парламентарни избори за първи път от 2008 г.,  също заяви, че няма да направи съюз с Ривера. 

Дясноцентристката Народна партия е големият губещ в парламентарните избори -  тя ще има 66 депутати, а в предишния парламент те бяха 137. Затъналата в корупционни скандали формация се класира втора с 16.7% от гласовете. Народната партия беше принудена да се откаже от властта през юни м.г., тъй като изгуби вот на доверие в парламента. Тогава правителството й подаде оставка и социалистите сформираха кабинет.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон