Медия без
политическа реклама

Иран обвини Русия за сътресения на петролния пазар

Москва и Рияд искали по-високи цени от 80 долара за барел

17 Септ. 2018
ЕПА/БГНЕС
Производството на петрол в Иран достигна най-ниските си нива от юли 2016 г. заради новите санкции на САЩ.

Представителят на Иран в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Хосеин Каземпур Ардебили обвини Русия и Саудитска Арабия, че използват политиките на Вашингтон срещу Техеран, за да "преследват своите политики тип вземане на заложници" на световния петролен пазар, съобщи Би Би Си. В интервю за информационната агенция Шана иранският представител коментира: "От една страна, Русия и Саудитска Арабия, под предлог за балансиране на търсенето и предлагането на петрол в света, се стремят към част от пазарния дял на Иран; от друга страна, някои страни, членки на ОПЕК, действат в близко сътрудничество със САЩ, за да удрят някои страни, учредителки на ОПЕК". "Всъщност опитът на г-н Тръмп да попречи на Иран да се появи на световните пазари за суров петрол позволи на Русия и Саудитска Арабия, които няма да подкрепят ниски цени, да преследват политика тип вземане на заложници на пазара", каза той. Ардебили подчерта, че Москва и Рияд се "сближават" заради общата си цел за по-високи цени на петрола в диапазона 75-80 долара за барел. Той предупреди обаче, че високите цени на петрола не са в "интерес на потребителите и страни като Япония, Индия, Китай и дори европейските страни" поради възможните ефекти върху продажбата на американско военно оборудване и оръжия.

Доверието към ОПЕК намалява все повече, защото някои от нейните страни членки я превръщат в инструмент в услуга на САЩ, каза Хосеин Каземпур Ардебилиа. "Факт е, че организацията губи своята същност и тя се превръща просто във форум", добави той. ОПЕК и неговите партньори извън организацията, сред които Русия , постигнаха в края на юни споразумение за увеличаване на производството след предишно споразумение в края на 2016 г. за ограничаване с цел покачване на цените, което остро е критикувано от Иран. Производството на петрол в страната достигна най-ниските си нива от юли 2016 г., тъй като големите клиенти като Индия или Китай се дистанцират от Техеран поради санкциите на САЩ.

 

970812 РАЗКРИТИЯ

Ирански хакери са откраднали милиони документи от най-престижните университети във Великобритания, съобщи в. "Обзървър". Иранските хакери са откраднали милиони документи от най-престижните британски университети, включително Кеймбридж и Оксфорд, които впоследствие са били пуснати за продажба в интернет. Според публикацията сред откраднатите документи са по-специално изследванията в областта на киберсигурността, както и работи, които се отнасят до атомните електроцентрали. Следва да се отбележи, че след това документите са били пуснати за продажба на няколко уебсайта на фарси (езика в Иран - б.р.). Тези, които са пожелали да ги купят, са изпратили заявки чрез приложенията WhatsApp и Telegram. Плащането е извършено по банков път, след което купувачите са получили по електронна поща копие от откраднатите документи. "Ние сме наясно с проблема", казва представителят на университета в Кеймбридж. "Ние непрекъснато актуализираме нашата система за киберсигурност". От действията на хакерите е пострадал и университетът в Единбърг . В момента той подобрява системата за сигурност на своята компютърна мрежа, пише изданието.

 

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?