Медия без
политическа реклама

Европейски комитет предлага въвеждане на минимален доход в ЕС

Организацията на гражданското общество ЕИСК настоява за спешни мерки срещу бедността

01 Апр. 2019
Пресслужба на ЕИСК ©EU
Пленарната асамблея на ЕИСК иска от ЕК да подготви директива за въвеждане на минимален доход в страните от ЕС.

Европейският икономически и социален комитет препоръча въвеждане на минимален доход във всички страни от ЕС. Пленарната асамблея на организацията одобри предложение към Еврокомисията за подготовка на директива за въвеждане на минимален доход.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) е консултативен орган, създаден с Римския договор от 1957 г., който представлява организираното гражданско общество в Европа пред другите структури на съюза: Европейски парламент, Съвет на ЕС, Европейска комисия. В него има представители на работодателски организации, профсъюзи и граждански организации от страните от ЕС. ЕИСК предлага въвеждане на минимален доход в страните от ЕС още от 2014 г.

От началото на икономическата криза, последвала финансовата криза от 2008 г., въпреки наблюдаваното в последните години икономическо възстановяване равнището на бедността продължава да се увеличава за дългосрочно безработните и за работещите бедни и това равнище запазва обезпокоителни стойности в повечето държави членки, се посочва в решението на ЕИСК. Според последните данни на Евростат 112.9 милиона души, или 22.5% от населението в ЕС, са били застрашени от бедност или социално изключване. Това означава, че тези лица са засегнати от поне едно от следните три условия: риск от бедност след социални плащания (парична бедност), тежки материални лишения или живот в домакинства с много ниска степен на трудова активност. 26 милиона европейски деца живеят в бедност и изключване. Те представляват 27% от населението на ЕС на възраст под 18 години.

В предложението изрично се подчертава, че то не се отнася до въвеждане на т.нар. универсален доход, изплащан на всички членове на дадена общност (община, регион или държава) без условие за ресурси или заетост.

В началото на март френският президент Еманюел Макрон, представяйки визията си за бъдещето на ЕС, предложи и минимална заплата в ЕС. Дни по-късно лидерката на германските консерватори Анегрет Крамп-Каренбауер отхвърли идеята му. "Мисля, че изявлението на президента на Франция е стъпка в правилната посока. Ако правилно съм изтълкувал думите му, става въпрос за групиране на различните надбавки, предвидени във френското законодателство, в сума, която представлява минимален доход, гарантиран от държавата", коментира в отговор на въпрос на "Сега" Георгиос Дасис, докладчик по резолюцията. Допреди година той оглавяваше ЕИСК. "В нашето решение не става въпрос за това да се дават пари на хората, за да не работят, а да се води борба срещу бедността, която представлява потенциална сериозна опасност за устойчивостта на нашите демократични режими", подчерта той. Дасис уточни, че с рамкова директива няма да се предложи фиксирана сума за всички държави, а би трябвало да се предложи сума, която да бъде функция от дадена икономическа величина, например процент от средната работна заплата. Държавите – членки на ЕС, са тези, които трябва да изчислят разходите, а ЕС – да създаде фонд за съфинансиране на този доход.

Работодателите в ЕИСК се обявиха против предложението за въвеждане на минимален доход и внесоха свое контрапредложение, но на пленарната сесия то бе отхвърлено.