Медия без
политическа реклама

Властта си намери повод да спре достъпа до Аirbnb, Booking и Facebook

Менда Стоянова и Валери Симеонов настояват всеки, който дава стая под наем, да се регистрира като хотел

26 Ноем. 2019
Само преди две години Симеонов се опита да прокара данък за апартхотелите, но той бе върнат от съда. Сега зам.-председателят на НС смята да обложи или да блокира платформите като Booking и Airbnb.
Снимка: БГНЕС
Само преди две години Симеонов се опита да прокара данък за апартхотелите, но той бе върнат от съда. Сега зам.-председателят на НС смята да обложи или да блокира платформите като Booking и Airbnb.

Депутатите Менда Стоянова (ГЕРБ) и Валери Симеонов ("Обединени патриоти") -  ключови фигури в управляващото мнозинство, внесоха проект за умопомрачителни промени в Закона за туризма. Двамата народни представители предлагат всеки гражданин, който предоставя на туристи стая или апартамент чрез електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Facebook и т.н., задължително да се снабди с "категория" от Министерството на туризма. Такова изискване в момента има само за традиционните места за настаняване като хотели, хижи, хостели и къщи за гости. 

Освен това тандемът предлага да се забрани на електронните платформи да качват оферта за настаняване, ако стаята (или апартаментът) не е получила "звезди" от българското МТ. Връх на законодателния устрем на Стоянова и Симеонов е идеята при три повтарящи се нарушения да се блокира достъпът до е-платформата - съучастник в нарушението. Спирането на достъпа се възлага на интернет доставчиците след произнасяне на съда. 

Предложенията удивляват, защото от тях излиза, че някой в България може да "дръпне шалтера" на  Airbnb, Booking, Facebook, Homeway и други интернет колоси, ползвани по цял свят и с милиони потребители, само защото не са обърнали внимание, че чрез тях се предлага някаква стая в София, Самоков или Варна, без да има категория, присъдена от министър Николина Ангелкова. От друга страна, не е ясно как самите платформи ще проверяват дали даден имот е категоризиран. Стоянова и Симеонов искат и глоби за участващите в подобни нарушения. "Който предлага туристическа услуга, която не е категоризирана, или допуска включване в електронна платформа на некатегоризиран туристически обект, се глобява от 500 до 5 хил. лв., а еднолични търговци и юридически лица - от 1000 до 10 хил. лв.", гласи проектът. 

Двамата депутати съвсем постно са описали "наказателната процедура", която обаче трябва да бъде задействана светкавично, все едно става дума за терористична опасност: при системни нарушения министърът на туризма подава искане до съда, който трябва в срок до 72 ч. да задължи интернет доставчиците да спрат достъпа до онлайн платформата, която предлага некатегоризирани имоти. А телекомите ще трябва в срок до 24 часа да спрат достъпа до сайтовете нарушители.

Всички тези законодателни бисери са вкарани през "задния вход" - сред многото депутатски предложения към Закона за бюджет 2020, който в момента се готви за второ четене в парламента. Мотивите на Стоянова и Симеонов са оскъдни, а оценка за ефекта от предложенията им напълно липсва, въпреки че засяга и огромен брой предлагащи и ползващи туристически услуги, както и бюджетните приходи. Министерството на туризма горещо подкрепя идеята. В отговор до "Сега" от там обясниха, че имало много сигнали от общини и хотелиери, които настояват за такава промяна.

"Опитът за блокиране на сайтове и за категоризация на имоти, предлагани от електронните платформи, е политика против бизнеса. Бумът на туристи в София не е заслуга на Министерството на туризма или на Столичната община, а именно на платформи като Airbnb, Booking и на нискотарифните авиокомпании. Имотите, които се предлагат по този начин, са най-многобройни в София и се търсят най-вече за кратък престой", коментира пред "Сега" директорът на Института за оценки и анализи в туризма Румен Драганов. Става въпрос за над 2500 жилища. Според него самата идея за задължително категоризиране на този тип обекти е абсурдна. "Нашите категории са непознати за света, те се използват от общините за начисляване на туристическия данък - дали трябва да е 2 или 20 лева", обясни той. И обобщи: "Жалко е, че имаме такова архаично мислене", посочи Румен Драганов. 

В мотивите си дуетът Стоянова - Симеонов отбелязва, че през последните години имало бум в отдаването на апартаменти за краткосрочен наем и в търсенето им чрез електронни платформи, а това било туристическа услуга, протичаща при неспазване на Закона за туризма. "Целта на предложените изменения и допълнения не е да се ограничат продажбите чрез електронните платформи, а категоризирането на обектите върви с минимални задължителни изисквания", успокояват авторите. Няма и дума за истинските мотиви - да се обложат с данъци и такси хората, които отдават жилищни имоти за краткосрочно настаняване. Тъй като в закона няма определение за краткосрочен наем, това отваря врати за санкциониране и на платформи и хора, които отдават всякакви имоти за различен период от време.

Предложенията идват на фона на признанията на централната и местната власт, че криенето на нощувки и обороти в туризма е масов спорт и че не могат да си съберат данъците и таксите от обекти, които са регистрирани и категоризирани.  

Темата е любима на Валери Симеонов. Още преди две години той предложи да се вземат мерки за облагане на апартхотелите и да се въведе данък "втори дом" - хората, които имат втори или трети жилищен имот в курортите, да плащат по-високи ставки. Конституционният съд отмени утежненото облагане "втори дом" като дискриминационно.

Сега депутатът, който преди дни стана зам.-председател на парламента, стигна и до е-платформите за предлагане на туристически услуги. Самият Симеонов има хотелиерски бизнес.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?