Медия без
политическа реклама

Министерства и агенции са си раздали над 118 млн. лв. бонуси през 2018 г.

И ведомствата с най-големи гафове са се насърчили с щедри премии за "постигнати резултати"

БГНЕС

Над 118 млн. лв. са си раздали като допълнително материално стимулиране ”за постигнати резултати” тази година министерствата и подчинените им агенции и комисии, съобщи депутатът от левицата Драгомир Стойнев. БСП е получила данните по официален път от самите администрации. Министерството за европредседателството така е увъртяло отговора, че нищо не се разбрало. 

Най-много пари са си раздали в Министерството на финансите – близо 43.5 млн. лв. От тях 29.3 млн. са получили служителите на НАП, а почти 7 млн. лв. – на Агенция „Митници”.  

Любопитно е, че на второ място по общ размер на бонусите е социалното министерство, което е раздало 13.2 млн. лв. Подчинените на министър Бисер Петков са сред по-нископлатените в държавната администрация, но пък не са малко - към неговите структури са 4717 социални работници от Агенцията за социално подпомагане (4.8 млн. лв. бонуси) и 2325 служители на Агенцията по заетостта (5 млн. лв.). Самото министерство е разпределило 2.25 млн. лв. между своите 382 служители.

На трето място по сума на премиите е МВР със 102 млн. лв. Министерството на транспорта си е разделило 5.4 млн. лв. Министерствата на правосъдието, на екологията и на земеделието са разпределили по над 2 млн. лв. всяко. 

Щедри стимули е имало за всички администрации, които се замесиха в шумни скандали. Парите в тях се дават "на калпак", независимо че може не само да няма никакви постигнати резултати, а напротив - да има тежък провал. Например случаят с безпрецедентната криза с Търговския регистър, довел до поощряване на ръководството и служителите в Агенцията по вписванията с 600 хил. лв. За цялата година работещите там са си разделили 1.28 млн. лв., като най-тлъстите хонорари са отишли за ръководството и счетоводството.  

Министерството на правосъдието е наградило подобаващо и служителите в централното си управление - с 1.1 млн. лв. През април от главния вход на затвора в София избягаха двама опасни рецидивисти, въоръжени с огнестрелно оръжие. Единият и досега е на свобода, по-късно и от затвора в Пловдив избяга затворник. Не само никой от отговорен фактор не подаде оставка, но за периода на тези инциденти са отчетени "постигнати резултати". 

Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) също се е наградила с 1 280 000 лв. за неизвестно какви постижения. Според данни на сайта й в централната администрация работят около 90 души, а в 22-те регионални звена – средно по трима. Така средният бонус към заплатата на служител на АПИ излиза около 8000 лв., което означава, че началниците са взели поне двойно. 

На летище София са си раздали допълнително 1 466 000 лв. По данни от м.г. там работят около 2000 души. През тази година публично известни станаха поне два случая на пробив в сигурността на аерогарата. През март пътниците от полет от Париж бяха допуснати на територията на страната без задължителна паспортна и гранична проверка. През септември транзитни пасажери от столицата на Ливан – Бейрут, не бяха насочени за паспортна проверка при влизане на територията на ЕС. Тогава се наложи 40-те пътници, на които предстоеше да продължат към други европейски дестинации, да бъдат издирвани по кафенетата и магазините на аерогарата. Въпреки това се раздават премии за постижения.  За БДЖ и за РВД данни няма. 

Часове след като БСП разпространи данните, Министерството на финансите изпрати до медиите уточняваща информация за щатните бройки в подчинените му структури. Така стана ясно, че в централната администрация на МФ са взели средно по 8238 лв. бонуси на човек. В комисията по хазарта са се наградили с по 6429 лева на калпак. В същото време премиите в двете приходни агенции - НАП и митниците, се оказват доста по-скромни - съответно по 3715 и 2068 лева средно на служител. Рекордът обаче е на техните колеги от агенцията, която одитира европейските средства (която също е към МФ) - там са си разпределили по 10 644 лева. 

От министерството уточняват, че  допълнителни възнаграждения за постигнати резултати (ДВПР) са изплащани четири пъти годишно – през април, юли и октомври за текущата година и през януари – за предходната. Разходите не надхвърляли 30% от разходите за заплати, възнаграждения и задължителни осигурителни вноски. Бонусите били определени въз основа на оценка на постигнатите резултати от основните структурни звена и отделните служители през изтекло календарно тримесечие. "Премията на отделен служител не надвишава 80% от начислените му за съответната година основни заплати”, се казва още в съобщението.

В централното управление на Министерството на околната среда и водите са разпределени близо 513 000 лв. Премии е имало и за всички регионални инспекции, парковете „Рила”, „Пирин”, „Централен Балкан”, за басейновите дирекции и т.н. Общата сума на допълнителните стимули във ведомството на Нено Димов е почти 2.3 млн. лв. 

В Държавния спортен тотализатор, който е на подчинение на Министерството на младежта и спорта, допълнително са си раздали  почти 4.9 млн. лв. 

 

ПАРАДОКС 

"Противопоставяме се на политиката - колкото по-голям гаф направиш, толкова повече пари ще получиш от държавния бюджет. За увеличаване на доходите на възрастните хора, за младите семейства - пари няма, за майките на деца с увреждания се дадоха приблизително 75 млн. лв., но на администрацията са изплатени 118 млн. лв. като бонуси за "добре свършена работа" през годината. В България се награждават тези, които не работят, правят издънки и ни карат да се срамуваме", коментира Стойнев. Както "Сега" многократно е посочвал, системата за атестация на служителите в държавната администрация все още не работи обективно - според нея всички чиновници се справят отлично със задълженията си, а негативните оценки са единици.