Медия без
политическа реклама

Бюджетният излишък вече гони 3 милиарда лева 

Илияна Кирилова
Заради местните избори тази година финансовият министър Владислав Горанов може да даде картбланш за харченето на бюджетния излишък доста по-рано.

Правителството продължава практиката с трупането на бюджетен излишък за сметка на планирани, но неизвършени разходи. В края на май превишението на приходите над разходите вече достига 2.979 млрд. лв. - 2.6% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). В същото време бюджетът за тази година е разчетен с дефицит от 0.5%, или на минус от 600 млн. лв.

За май Министерството на финансите очаква да се изпълнят 43% от годишния разчет на приходите. Постъпленията по консолидираната фискална програма - държавния бюджет плюс общинските бюджети - по прогнозни данни ще са в размер на 18.709 млрд. лв. Спрямо май миналата година това е с 2.73 млрд. лв. повече. 1.369 млрд. лв. от тях се формират от увеличение на данъчните постъпления, а 497.2 млн. лева повече идват от грантовете по европейските програми. Неданъчните приходи са с 864.5 млн. лв. повече спрямо май миналата година, като основно причината е новият начин на отчитане на постъпленията във фонд „Сигурност на електроенергийната система". От средата на миналата година фондът вече е част от консолидирания бюджет.  

Разходите по консолидирания бюджет към май 2019 г. са в размер на 15.73 млрд. лв., което е 35.4% от годишния разчет, посочва финансовото министерство. Оттам припомнят, че обичайно изпълнението на разходната част на бюджета е по-високо през второто полугодие. Практиката от последните две години от третия кабинет на Бойко Борисов показва, че "наваксването" на разчетените разходи става през последните два месеца на годината. Тогава ударно кабинетът раздава милиони на министерства и общини с правителствени постановления, често за финансиране на програми и проекти, които изобщо не са били планирани в бюджета. Заради местните избори наесен харченето на бюджетния излишък вероятно ще започне доста по-рано, прогнозират наблюдатели.

В сравнение с май 2018 г. бюджетните разходи тази година са с 1.173 млрд. лв. повече. Ръстът се обяснява с 10-процентовото увеличение на бюджетните заплати и свързаното с това увеличение на средствата за осигурителни вноски, които прави държавата. Друга причина е увеличението на пенсиите от юли 2018 г. Все още няма данни за изпълнението на капиталовите разходи към края на май, но според изпълнението през април става ясно, че са направени едва 2.3% от заложените в бюджета.