Медия без
политическа реклама

Атентатите в Нова Зеландия предизвикаха ужас и отвращение

Един от атентаторите е бил в България преди 4 месеца

16 Март 2019
ЕPA/БГНЕС

Нападенията срещу две джамии в Крайстчърч, Нова Зеландия, при които загинаха поне 49 души, предизвикаха ужас, отвращение и осъждане по целия свят. Засега е известен само единият от атентаторите - 29-годишен австралийски екстремист Брентън Тарант, инструктор по фитнес. Когато започва стрелбата в едната от джамиите в Крайстчърч, той предава на живо в профила си във Фейсбук. В петък на обяд в джамиите е имало около 300 души. Ранените са над 40.  Не е ясно дали и в двете джамии е стрелял Тарант. В профила си във Фейсбук той публикува и екстремистки манифест, подобно на норвежеца Андреш Брайвик, който уби 77  младежи преди 8 г. Тарант се е възхищавал на Брайвик, както и на други екстремисти, напоследък осъдени за нападения над джамии в Европа и Канада. Заканва се на канцлерката Меркел, президента Ердоган и кмета на Лондон Садик Хан. В профила си в Туитър Тарант публикува снимки на пълнители за автоматично оръжие, изписани с бяла боя. Между тях на български пише "Битката при Булаир" , Фружин, а на английски "Битката при Шипченския проход 1877/88". На кирилица са изписани и имената на сръбски национални герои в битките срещу нахлуването на османлиите на Балканите, има надписи и на грузински. По този повод в петък вечерта премиерът събра службите за сигурност. Тарант е бил за седмица в България през ноември 2018 г., съобщи гл.прокурор Сотир Цацаров. Посетил е места, където са се водили битки между българите и османлиите. После заминал за Букурещ.

Заедно с Тарант са арестувани още двама мъже, но тяхната самоличност не се съобщава от полицията. Всъщност и неговото име първо бе посочено от потребители на социалните мрежи, гледали видеото от стрелбата в джамиите. Във видеото се е записал как слуша в колата си песен в прослава на Радован Караджич. В Нова Зеландия тероризмът се наказва с доживотен затвор.

“Ясно е, че сега това може да бъде описано само като терористично нападение”, каза премиерът Джасинда Ардърн, описвайки 15 март като “един от най-мрачните дни на Нова Зеландия”.

“С тази атака враждебността към исляма, на която светът гледа лениво и дори окуражава известно време, надхвърли границите на индивидуалния тормоз, за да достигне нивото на масово убиване”, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

“Ако веднага не бъдат предприети мерки, новините за други катастрофи ще последват … призовавам света, и по-специално Запада, да предприеме бързи мерки,” каза той.

Малазийският премиер Махатхир Мохамад каза, че се надява Нова Зеландия “да арестува тези терористи и да направи необходимото според закона на страната”.

Индонезийският президент Джоко Уидодо, ръководител на най-голямата мюсюлманска държава в света, заяви, че “ние категорично осъждаме подобни актове на насилие”.

“Надявам се, че участниците ще бъдат строго наказани”, каза той в съобщение до Ардърн.

Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че ръководеният от САЩ съюз “стои с нашия приятел и партньор Нова Зеландия в защита на нашите отворени общества и споделени ценности”. Българските премиер и президент също изразиха съболезнования.

Норвежкият министър-председател Ерна Солберг призова международната общност да се бори с всички форми на екстремизъм след атаките в Крайстчърч, които съживиха болезнените спомени за масовите убийства на Брайвик през 2011 г. в Норвегия.

“Очевидно е много тъжно. Припомня болезнени спомени от нашия собствен опит от 22 юли, най-трудният момент в следвоенния период в Норвегия.” Светлините на Айфеловата кула бяха загасени в петък вечерта в памет на жертвите.