Медия без
политическа реклама

86 млн. лв. идват по линия на ЕС за дуално обучение

С проекти могат да кандидатстват професионални гимназии и училища с професионални паралелки

Професионалните гимназии могат да кандидатстват за подкрепа за дуалното обучение до 28 юли.
МОН
Професионалните гимназии могат да кандидатстват за подкрепа за дуалното обучение до 28 юли.

Над 86 млн. лв. ще бъдат инвестирани в развитието на дуалната система на обучение в България. Това съобщават от МОН по повод започваща нова процедура за подкрепа на дуалното обучение, финансирана по оперативна програма "Образование" (2021-2027 г.). 71,5 млн. лв. са от ЕС, а 15 млн. лв. - национално съфинансиране.

Да кандидатстват по нея могат професионалните гимназии и училищата с професионални паралелки, вкл. и частните професионални гимназии - с проекти, с които да подпомогнат организирането и провеждането на дуално обучение, както и допълнителната професионална подготовка на учениците. Проекти могат да реализират също така общини и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза. Партньори по проектите могат да бъдат РУО, юридически лица с нестопанска цел в обществена полза и доказан опит в образованието и работа с целевите групи, общините, национално представителните работодателски и синдикалните организации.

Ще бъдат финансирани допълнителна професионална подготовка на учениците, "пробно стажуване" и допълнителни занимания за ученици за придобиване на знания, умения и компетентности в съответствие с изискванията на пазара на труда, както и обучения на учители и наставници за разширяване на обхвата и повишаване качеството на дуалното обучение. Средства ще има и за осигуряване на учебно съдържание спрямо динамиката на пазара на труда, както и за информационни кампании и кариерно ориентиране за повишаване привлекателността и увеличаване дела на дуалната форма на обучение в професионалното образование.

Минималният размер, с който ще се финансира един проект, е 250 000 лв., а максималният - 750 000 лв. Очаква се поне 159 гимназии да въведат дуално обучение, 135 от които да са в по-слабо развити региони, над 15 000 ученици да участват в пробно стажуване в партниращо предприятие, над 300 ученици от прогимназиален етап да бъдат включени в дейности по процедурата, над 12 000 лица да имат работа след приключването й, включително като самостоятелно заети лица и др.

Целта на мащабната инициатива е да повиши привлекателността и да увеличи дела на дуалното обучение в професионалното образование, да подобри сътрудничеството между образователната система, работодателите и социалните партньори, както и да адаптира професионалното обучение към потребностите на пазара на труда и регионалните специфики. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28 юли 2025 г.

Пълният комплект документи за кандидатстване по процедурата е публикуван на следните платформи: Интернет страницата на ИАПО, раздел „Процедури“Единен информационен портал на европейските фондове и Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) - в раздел "Разяснения по процедурата" заинтересованите страни могат да задават въпроси до 7 юли 2025 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

дуално обучение