Медия без
политическа реклама

Аквапарковете у нас се оказаха извън всякакъв контрол

Същата е ситуацията и с джетовете край плажовете

Pixabay
Аквапарковете са атрактивни, но и много опасни - особено ако не се контролират.

В България няма институция, която да отговаря за контрола на аквапарковете. В последните години периодично в тях има инциденти, но въпреки това държавата отказва да посочи ведомство, което да следи за спазване на правилата за безопасна експлоатация на този тип водни увеселения. В края на юли при трагичен инцидент на пързалка в Приморско загина младеж.  Реакция от институциите отново няма.

 "Няма организация в България, която да следи за безопасността на аквапарковете в страната", заяви Митко Вълев, член на управителния съвет на сдружението "Българска професионална асоциация за басейни и СПА". Министерствата на туризма и на икономиката заявиха пред в. "Сега", че контролът върху аквапарковете, които се множат в страната ни не само по морските курорти, не е в техните компетенции. Същото твърдят и от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). В отговор на въпроси на в. "Сега" председателят на ДАМТН Петър Горновски пише, че контролът на басейните им е вменен с наредба, която е влязла в сила съвсем скоро - на 12 юли 2019 година. Затова и от ДАМТН все още не можели да кажат има ли нарушения на новия нормативен акт, какви са те, има ли наложени санкции. Регистър на плувните басейни също засега няма.

Пързалките не са строеж и контролът следва да се упражнява от общината, коментираха пред Би Ти Ви от Дирекцията за строителен контрол. Кметът на Приморско Димитър Германов обаче заяви, че няма нормативен документ, който да задължава местната власт да проверява аквапарковете. 

Така въпросът за поредна година увисва във въздуха. Проблемът бе поставен и преди година след поредния инцидент, при който при спускане от пързалка край Равда тежко пострада 9-годишно русначе. Тогава собствениците на злополучното съоръжение обясниха, че пързалките подлежат на регулярна проверка от технически лица, които обаче не са към определен държавен орган, а се наемат от самата фирма.

Пред БНР от "Морска администрация", които отговарят за морските атракциони, отговориха, че това не е техен ангажимент. Сигнали можело да се подават в Комисията за защита на потребителите, но шефът на бургаското звено Николай Стойков посочи, че те и не отговарят за контрола. "Правомощията ни са крайно ограничени. Проверяваме най-вече предварителната информация. За тяхната (на съоръженията - б.а.) техническа спецификация нямаме такива правомощия", заяви той.

 

СРОДЕН СЛУЧАЙ

И джетовете летят безконтролно по морето, дори извън формално определените им коридори, без да има кой да ги санкционира, пише журналистката Жанина Драгостинова в "Дневник" по повод на конфликтна ситуация на плажа. "Първо се обадих в общината. От пресцентъра ми казаха, че контролът на джетовете не е в техните правомощия. Да, знаят, че частните джетове тормозят хората, но да се обадя в Морската администрация. Обадих се в Морската администрация, където любезен служител много учтиво ми съобщи, че нищо не може да направи, защото наредбите не включват контрол върху частните джетове. В България има само регистрация, но нищо повече. За всички останали водни съдове се иска документ за правоуправление, минават през годишни прегледи и подлежат на контрол, в това число и регистрираните за бизнес цели джетове, но не и на тези за лично ползване. 

Още по темата