Медия без
политическа реклама

Учени спорят за разкопките в Помпей

29 Юли 2019
Помпей и издигащия се зад него Везувий.

Археолози и вулканолози са в спор относно разкопките в античния римски град Помпей, замръзнал във времето след изригването на вулкана Везувий през 79 г. пр. Хр.

Това историческо събитие "ни запознава  не само с детайли относно живота на древните римляни, но също така ни дава и интересни данни, свързани с вулканите", твърди Роберто Скандоне, професор по вулканология в университета в Рим, предава сайта artnet.com.  

"Тези археологически и исторически сведения ни осигуряват уникален поглед върху живота и смъртта на хората от Помпей. Това е нещо, с което други археологически обекти не могат да се похвалят.  Поради тази причина е изключително притеснително, че останките от лавата  се унищожават за сметка на разкопките", продължава той.  Вулканолозите твърдят, че археологическите разкопки са пагубни за вулканичната наука, като характеризират работата на колегите си учени като нищо друго освен акт на вандализъм. Везувий се смята за един от най-опасните вулкани в света, тъй като в района му живеят около 3 милиона души.

Разкопките в античния град Помпей започват още през 1700 г. и все още продължават да се откриват невероятни артефакти, свързани с античния живот.  Вулканолозите обаче също са направили проучвания и са стигнали до важни заключения, като например това, че хората в Помпей са умрели от пирокластичен поток, което представлява смъртоносна комбинация от магма, гореща пепел и газове.  Изучаването на вулканичната активност може да помогне на учените да запазят региона и неговите жители от бъдещи изригвания. 

Роберто Скандоне също така е изпратил и писмо до италианския министър на културата Алберто Бонизоли, в което го моли да осигури мерки за запазването на вулканичните депозити и  също така да насърчи археолозите да работят по-отговорно.

Масимо Осана, генералният директор на проекта за Помпей, твърди, че археолозите работят в сътрудничество с вулканолозите, така че да могат и двете страни да работят необезпокоявано.
 

Ключови думи:

Везувий, вулкан, археология

Още по темата