Медия без
политическа реклама

НХГ представя Владимир Гоев – художник на тихото съзерцание

Куратор на изложбата е новият директор на институцията Анелия Николаева

28 Юни 2025
Владимир Гоев, "Париж", 1959, маслени бои върху платно, частно притежание.
НГ
Владимир Гоев, "Париж", 1959, маслени бои върху платно, частно притежание.

Изложба на големия български художник Владимир Гоев (1925-2013) бе открита в Двореца на пл. „Княз Александър I“ снощи. С нея Националната галерия отбелязва 100 години от рождението на твореца – един от изявените представители на поколението български живописци, утвърдили се през втората половина на ХХ век. Името му е тясно свързано с историята на Националната художествена галерия: той е запомнен като един от успешните й директори с безспорни заслуги за утвърждаването на институцията и развитието на нейните колекции.

Ученик на големия Дечко Узунов, Гоев поема от неговите широта на мазката и търсене на богата, сложна фактура на живописта. За кратко в ранните му платна ще видим тясно придържане към реалистичното виждане, но и опит за излизане от него по линия на по-модерно, синтетично разбиране за пластичната форма, отбелязват организаторите на изложбата.

Като пейзажист Владимир Гоев е определян през 70-те и 80-те години на ХХ век като художник на тихото съзерцание. Познавачите изтъкват „тишината“ в платната му като главен персонаж, внушен със сдържана монохромност, но и с дълбочина на изказа.

В изложбата участват творби от Националната галерия, Софийската градска художествена галерия и от наследниците на художника. Куратори са новият директор на НГ Анелия Николаева и Иван Милев.

Николаева нарече изложбата на Владимир Гоев знакова. Показаните творби демонстрират някои от добрите практики и образци в живописното наследство на Владимир Гоев, основно в жанра пейзаж, посочи тя. Експозицията включва и избрани примери от неговото портретно творчество. „За мен, а и може би и за други от тук присъстващите, това не е просто събитие, а връзка. Връзка между поколения, обединени oт една и съща култура и съзнание. Хора, които не смятат класиката за нещо архаично, а за представител на истинското“, каза внучката автора, художничката Елза Гоева, цитирана от БТА.

„Като дете често позирах на дядо ми и той успя да ме приобщи към този така неразбираем за някои свят на изкуството. Свят, колкото илюзорен, толкова и истинен в отразяването на другата реалност. Може би именно това негово постижение направи загубата му за мен толкова тежка. Макар и още дете по онова време, аз бях много силно душевно свързана с дядо. Затова съм толкова развълнувана, че част от тази наша връзка днес е наредена за вас в най-хубавата си светлина“, сподели наследницата на Владимир Гоев.

Експозицията може да бъде разгледана до 21 септември. 

Владимир Гоев е роден на 28 март 1925 г. в Бургас в семейство на преселници от Костурско. От 1939 до 1944 г. учи в Реалната гимназия в Бургас, където негов класен ръководител е големият бургаски художник и скулптор Петко Задгорски. Именно той го насърчава да продължи да се занимава с рисуване.

През 1952 г. Гоев завършва специалност живопис във ВИИИ „Николай Павлович“ в класа на проф. Илия Петров, като междувременно учи и при проф. Дечко Узунов. По време на следването си, през 1949 г., получава първото си признание – сребърен медал от конкурса „Младежко творчество“.

Художникът взема участие в национални и международни изложби; самостоятелни експозиции организира в София през 1962, 1969, 1972 г. и в Унгария през 1972-ра. За 80-ата си годишнина организира юбилейна изложба в столичната галерия „Райко Алексиев“.

В периода 1975-1985 Гоев заема поста директор на Националната художествена галерия. През 1984 г. е удостоен с наградата за живопис на СБХ „Владимир Димитров-Майстора“.

Съпруга на Владимир Гоев е 96-годишната художничка Елза Гоева, тяхната дъщеря Татяна (Нуша) Гоева (1959-2021) също беше художничка.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата