Медия без
политическа реклама

От гробищата до "Дондуков" в седмите "Литературни маршрути"

Днес, 12:38
С "Европа - мечта, Европа - хищница: многоликата Европа в българската литература", воден от Йоанна Елми, на 9 май започнаха тазгодишните "Литературни маршрути".
Прочети София
С "Европа - мечта, Европа - хищница: многоликата Европа в българската литература", воден от Йоанна Елми, на 9 май започнаха тазгодишните "Литературни маршрути".

Писателят Александър Шпатов ще води необичаен литературен маршрут - из Централните софийски гробища. Събитието на 17 май е част от седмите "Литературни маршрути", организирани ежегодно и безплатно от фондация "Прочети София". Участниците в тура ще научат какво изобразява статуята на гроба на Яворов и кой е нейният автор, ще чуят интересни факти за последните дни и за гробовете на Алеко Константинов и Пенчо Славейков. По време на литературния маршрут ще бъдат разказани факти за живота на Виктор Пасков, Константин Павлов и Алек Попов.

Четири дни по-късно – на 21 май, ще се състои литературен маршрут на философа и журналист Тони Николов. Разходката "Булевард "Дондуков": една любовна история от Студената война в Операта" ще започне от градинката пред църквата "Св. София".

"Как "Булевард "Дондуков" се превръща в заглавие на френски роман през 1987 г.? Колкото и да не е за вярване, всичко започва през зимата на 1974 г., когато младата балерина Виктория (Консуело де Хавиланд) печели стипендия за София, където да бъде обучавана в българската балетна школа и то от звезда на Болшой театър. По тази причина младото момиче рискува да хване полета на "Ер Франс", за да озове зад Желязната завеса в една заснежена страна, сред минусови температури, където хората говорят на непонятен за нея език и обстановката е съвършено различна. Така ненадейно тя се превръща в жертва на Студената война, където всичко, дори любовта, е заложник на шпионажа и голямата политика", разказва Тони Николов. Добавя, че френският роман "Булевард "Дондуков" на Консуело де Хавиланд и до днес не е преведен и издаден в България.

"Аутсайдери, хипита, битници…? По следите на героите от българската инфантилна проза (и техните автори)" е литературен тур, който ще бъде воден от Михаела Илиева на 28 май. Той ще започне пред метростанция Стадион "Васил Левски". "Те са ученици или студенти, носят "ковбойски панталони" (тоест дънки), не са нито в завода, нито на строежа, а предпочитат да купонясват и да пият, да играят на карти и да си правят кодоши, почитат боговете на рока и туиста. Те са героите от т.нар. "инфантилна проза", появила се в литературата ни през 60-те години на миналия век", посочва Михаела Илиева.

Тя отбеляза, че през ключовата 1968 г. при Националния стадион "Васил Левски" е открит IX Световен фестивал на младежта и студентите. "И макар инфантилните герои да се шляят предимно по морето, все пак и в София има ключови места, свързани с тях. Надниквайки в творбите на някои от основните представители на този тип белетристика, ще се опитаме да сглобим образите на българския инфантилен герой и неговия автор, за да усетим бунтарския им дух", допълва Илиева.

"Литературните маршрути" са специално създадени градски турове, водени от писатели и поети, теоретици в различни области и литературни историци. Те се появиха за пръв път през 2018 г. в рамките на "Скритите букви". "Литературните маршрути" не се повтарят и всяка година има изцяло нова безплатна програма. Автори на маршрутите досега са били Ангел Игов, Георги Тенев, Зорница Христова, Иван Димитров, Калоян Праматаров, Катя Зографова, Мария Касимова-Моасе, Миглена Николчина, Михаил Неделчев, Марин Бодаков, Уил Бъкингам, Амелия Личева и др. 

Тазгодишните "Литературни маршрути" ще продължат през юни и септември.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Литературни маршрути